Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Kiedy przestałeś wierzyć w świętego Mikołaja?

Nie siedź w domu

Festiwal Bluesa w Imielinie

Imielin

Już w najbliższy weekend odbędzie się po raz dziesiąty Imielin Blues Festival, którego pomysłodawcą i organizatorem (wraz z Miejskim Centrum Kultury) jest znany śląski gitarzysta bluesowy  a zarazem mieszkaniec miasta Grzegorz Kapołka. Festiwal będzie trwał 23-24 listopada.
Pierwszego dnia festiwalu od godziny 14.00 odbędą się przesłuchania konkursowe wszystkich zgłoszonych uczestników. Zakończenie przesłuchań planowane jest na godzinę 17.00, wtedy też zostaną wyłonieni laureaci konkursu, a zaraz potem odbędzie się ich dekoracja i mini recitale zdobywców trzech pierwszych miejsc.
O 19.00 rozpoczną się koncerty zaproszonych przez organizatorów gości - tym razem dla zgromadzonych widzów w Sokolni zagra Old Wave i Big Gilson wraz z zespołem, który przyjechał aż z Brazylii.
Drugi dzień upłynie uczestnikom pod znakiem koncertu galowego na którym wystąpią zespół Limit i Przyjaciele (godz. 18.00) oraz Daro Łach i Przyjaciele (godz. 19:30). Bilet na koncerty kosztuje 10 złotych, natomiast wszyscy którzy chcą wraz z jury posłuchać uczestników konkursu, mogą usiąść na widowni za darmo. Bilety na koncerty można nabyć w MCK.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Polacy zapomnieli o dodatkowych dziesięciu swoich noblistach! Dlaczego? Bo byli polskimi Żydami! Czyż to nie antysemityzm? Zwłaszcza, że na stronach Komitetu Nobla o każdym z nich przy kraju pochodzenia przeczytamy: Polska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

Do pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek. Tak było z wieloma smakami, o jednym przekonałam się stosunkowo niedawno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny. Wszędzie tam palenie węglem jest wciąż powszechnym standardem. I musimy się liczyć, że do marca, może kwietnia, normy pyłu zawieszonego i niektórych szkodliwych związków będą przekroczone wielokrotnie. A śląskie miasta będą w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

więcej

Partnerzy