Nie siedź w domu

Imieniny Marcina na Mikołowskim Rynku

Mikołów

Już w najbliższy piątek 8 listopada o godzinie 9.00 na płycie mikołowskiego rynku rozpocznie się jarmark z okazji imienin Marcina czyli świętomarciński jarmark na którym będzie można kupić różne różności od ponad 30 wystawców. Będą nie tylko rogale z białym makiem, których na Marcina nie może zabraknąć ale również wędliny z Podlasia, aromatyczne przyprawy oraz różne łakocie. Nie zabraknie również różnego rodzaju ozdób typu handmade. Ale stoiska to nie wszystko, bo rynek zapełni się nie tylko wystawcami, ale również prawdziwymi rycerzami z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, którzy na te okoliczność przygotowali dla odwiedzających jarmark różne gry, konkursy i animacje. Nie zabraknie średniowiecznych tańców oraz uroczystego wjazdu na Rynek konno solenizanta czyli świętego Marcina, w którego role wcieli się Tomasz Konopka, a towarzyszyć mu będą halabardnicy z organizacji „Herold” oraz pięknie przystrojone konie ze Stajni Benedyktynka z Palowic.
Gdy już uczestnicy odwiedzą wszystkie stoiska Miejski Dom Kultury od 17.00 zaprasza na występy i słodki poczęstunek.
A dla łaknących nie tylko słodkich rogali i smacznej gęsiny MDK przygotowało występy chóru żeńskiego „Gloria”, zespołu regionalnego „Mikołowianki” oraz duetu instrumentalnego Karoliny Walesy (flet) i Jeana-Baptiste Chicouene(gitara). Duchową ucztę będzie konferansjerował Jarosław Ciszek.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy