Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

Nie siedź w domu

Imieniny Marcina na Mikołowskim Rynku

Mikołów

Już w najbliższy piątek 8 listopada o godzinie 9.00 na płycie mikołowskiego rynku rozpocznie się jarmark z okazji imienin Marcina czyli świętomarciński jarmark na którym będzie można kupić różne różności od ponad 30 wystawców. Będą nie tylko rogale z białym makiem, których na Marcina nie może zabraknąć ale również wędliny z Podlasia, aromatyczne przyprawy oraz różne łakocie. Nie zabraknie również różnego rodzaju ozdób typu handmade. Ale stoiska to nie wszystko, bo rynek zapełni się nie tylko wystawcami, ale również prawdziwymi rycerzami z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, którzy na te okoliczność przygotowali dla odwiedzających jarmark różne gry, konkursy i animacje. Nie zabraknie średniowiecznych tańców oraz uroczystego wjazdu na Rynek konno solenizanta czyli świętego Marcina, w którego role wcieli się Tomasz Konopka, a towarzyszyć mu będą halabardnicy z organizacji „Herold” oraz pięknie przystrojone konie ze Stajni Benedyktynka z Palowic.
Gdy już uczestnicy odwiedzą wszystkie stoiska Miejski Dom Kultury od 17.00 zaprasza na występy i słodki poczęstunek.
A dla łaknących nie tylko słodkich rogali i smacznej gęsiny MDK przygotowało występy chóru żeńskiego „Gloria”, zespołu regionalnego „Mikołowianki” oraz duetu instrumentalnego Karoliny Walesy (flet) i Jeana-Baptiste Chicouene(gitara). Duchową ucztę będzie konferansjerował Jarosław Ciszek.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy