Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

Nie siedź w domu

Pozłacane pióro po raz czternasty w tyskiej MBP

Już po raz czternasty w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Piłsudzkiego 16 w Tychach odbędzie się konkurs literacki „O Pozłacane Pióro”. którego tematem przewodnim jest „Lubię muzykę” czyli wszystko to co kojarzy się z muzyką. Konkurs  skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy uczęszczają do klas 4- 8 i ma na celu naukę i ćwiczenie twórczego pisania oraz popularyzowanie poezji stworzonej przez młodzież i dzieci.
Uczestnik konkursu, by być brany pod uwagę w zmaganiach o pozłacane pióro, może złożyć do trzech wierszy, które muszą być wydrukowane w czterech egzemplarzach, a na odwrocie mają się znaleźć dane autora. Swoje prace można dostarczyć zarówno osobiście do organizatora konkursu lub też wysłać je pocztą na adres biblioteki z dopiskiem „Konkurs”. Prace można składać do 16 listopada.
Przy ocenianiu prac jury będzie zwracać szczególną uwagę na interpretacje zadanego tematu, na oryginalność napisanego utworu oraz oczywiście na poprawność języka. Zwycięzcy zostaną wyłonienie w dwóch kategoriach wiekowych; uczniowie klas od 4 do 6 oraz młodzież uczęszczająca do klas 7-8.
Oprócz nagród rzeczowych, utwory wyróżnione przez jury zostaną umieszczone w tomiku, który będzie podsumowywał całe wydarzenie.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy