Nie siedź w domu

Pozłacane pióro po raz czternasty w tyskiej MBP

Już po raz czternasty w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Piłsudzkiego 16 w Tychach odbędzie się konkurs literacki „O Pozłacane Pióro”. którego tematem przewodnim jest „Lubię muzykę” czyli wszystko to co kojarzy się z muzyką. Konkurs  skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy uczęszczają do klas 4- 8 i ma na celu naukę i ćwiczenie twórczego pisania oraz popularyzowanie poezji stworzonej przez młodzież i dzieci.
Uczestnik konkursu, by być brany pod uwagę w zmaganiach o pozłacane pióro, może złożyć do trzech wierszy, które muszą być wydrukowane w czterech egzemplarzach, a na odwrocie mają się znaleźć dane autora. Swoje prace można dostarczyć zarówno osobiście do organizatora konkursu lub też wysłać je pocztą na adres biblioteki z dopiskiem „Konkurs”. Prace można składać do 16 listopada.
Przy ocenianiu prac jury będzie zwracać szczególną uwagę na interpretacje zadanego tematu, na oryginalność napisanego utworu oraz oczywiście na poprawność języka. Zwycięzcy zostaną wyłonienie w dwóch kategoriach wiekowych; uczniowie klas od 4 do 6 oraz młodzież uczęszczająca do klas 7-8.
Oprócz nagród rzeczowych, utwory wyróżnione przez jury zostaną umieszczone w tomiku, który będzie podsumowywał całe wydarzenie.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy