Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

Nie siedź w domu

Spotkanie z Kulturą Żydowską

Pszczyna

W czwartek 17 października rozpocznie się w Pszczynie już po raz szesnasty Spotkanie z Kulturą Żydowską, które będzie obfitować w liczne atrakcje miedzy innymi w wykłady, wycieczki i koncert  mające za zadanie przybliżyć uczestnikom kulturę i historię pszczyńskich Żydów. Wydarzenie będzie trwać przez cztery kolejne dni. Pierwszy dzień rozpocznie się wykładem w Galerii 13-tka przy ulicy Bednarskiej 13 o godzinie  17.00. Pan Sławomir Pastuszka opowie o losach pszczyńskich Żydów w trakcie II wojny światowej. W trakcie prelekcji będzie też przedstawiona nowa książka pt. "Zostałem tam 4 lata", którą będzie można otrzymać  po wpłacie dowolnego datku na renowację cmentarza żydowskiego.
W tym samym dniu i miejscu  o 19.00 w ramach Pszczyńskiego Klubu Filmowego zostanie wyświetlony film : „AUSTERIA" Jerzego Kawalerowicza.
 18 października w piątek miedzy godziną 16.00 a 18.00 można zwiedzić cmentarz żydowski w i zobaczyć jak wygląda po ostatnich pracach renowacyjnych oraz posłuchać o zwyczajach i tradycjach pogrzebowych pszczyńskich Żydów, o których opowie opiekun cmentarza i społecznik Sławomir Pastuszka.
Przedostatni dzień tego wydarzenia rozpocznie się o godzinie 14.00 od spaceru śladami pszczyńskich Żydów, który rozpocznie się pod miejskim Ratuszem. Wieczorem zaś o godzinie 19.00 w Galerii 13-tka odbędzie się koncert zespołu ZOL ZAJN. Bilety na koncert do nabycia są w Pszczyńskim Centrum Kultury w cenie 15 (normalny) i 10 złotych (ulgowy).
W ostatni dzień czyli niedziela 20 października miedzy 16 a 18 znów będzie można zwiedzić cmentarz przy ulicy Katowickiej, ale tym razem Sławomir Pastuszka opowie o znanych i nieznanych przedstawicielach tej kultury oraz ich wkładzie
w rozwój miasta.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy