Nie siedź w domu

Spotkanie z Kulturą Żydowską

Pszczyna

W czwartek 17 października rozpocznie się w Pszczynie już po raz szesnasty Spotkanie z Kulturą Żydowską, które będzie obfitować w liczne atrakcje miedzy innymi w wykłady, wycieczki i koncert  mające za zadanie przybliżyć uczestnikom kulturę i historię pszczyńskich Żydów. Wydarzenie będzie trwać przez cztery kolejne dni. Pierwszy dzień rozpocznie się wykładem w Galerii 13-tka przy ulicy Bednarskiej 13 o godzinie  17.00. Pan Sławomir Pastuszka opowie o losach pszczyńskich Żydów w trakcie II wojny światowej. W trakcie prelekcji będzie też przedstawiona nowa książka pt. "Zostałem tam 4 lata", którą będzie można otrzymać  po wpłacie dowolnego datku na renowację cmentarza żydowskiego.
W tym samym dniu i miejscu  o 19.00 w ramach Pszczyńskiego Klubu Filmowego zostanie wyświetlony film : „AUSTERIA" Jerzego Kawalerowicza.
 18 października w piątek miedzy godziną 16.00 a 18.00 można zwiedzić cmentarz żydowski w i zobaczyć jak wygląda po ostatnich pracach renowacyjnych oraz posłuchać o zwyczajach i tradycjach pogrzebowych pszczyńskich Żydów, o których opowie opiekun cmentarza i społecznik Sławomir Pastuszka.
Przedostatni dzień tego wydarzenia rozpocznie się o godzinie 14.00 od spaceru śladami pszczyńskich Żydów, który rozpocznie się pod miejskim Ratuszem. Wieczorem zaś o godzinie 19.00 w Galerii 13-tka odbędzie się koncert zespołu ZOL ZAJN. Bilety na koncert do nabycia są w Pszczyńskim Centrum Kultury w cenie 15 (normalny) i 10 złotych (ulgowy).
W ostatni dzień czyli niedziela 20 października miedzy 16 a 18 znów będzie można zwiedzić cmentarz przy ulicy Katowickiej, ale tym razem Sławomir Pastuszka opowie o znanych i nieznanych przedstawicielach tej kultury oraz ich wkładzie
w rozwój miasta.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy