Nie siedź w domu

Śląski Festiwal Nauk

Metropolia

Przed nami trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, którego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest współgospodarzem. W niedzielę i poniedziałek zapraszamy do odwiedzenia naszej strefy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie czekać będzie wiele atrakcji. W poniedziałek o godz. 11:30 na scenie głównej opowiemy natomiast o pomyśle powołania Funduszu Noblowskiego oraz o tym, jak drony mogą zrewolucjonizować niebo. Więcej szczegółów w poniższej informacji:

Wiedza, technologia, innowacje. Odwiedź strefę Metropolii na 3. Śląskim Festiwalu Nauki

Uczelnie wyższe ze wsparciem światowej klasy naukowców oraz bezzałogowe statki powietrzne - to fascynujące zagadnienia, o których opowiedzą przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas 3. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Metropolia GZM jest współgospodarzem wydarzenia. Zaprasza także do odwiedzenia pełnej atrakcji metropolitalnej strefy. Festiwal odbywa się w dniach 12-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

- W Metropolii działa aż 28 uczelni wyższych, które dają unikatowe możliwości kształcenia ponad 120 tysiącom studentów - mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

- W ramach naszych działań chcemy podejmować różne inicjatywy, wspierające kształcenie i rozwój młodych ludzi. Jedną z nich jest m.in. planowany przez nas Fundusz Noblowski. Zależy nam także na zapewnieniu im pracy w ciekawych, rozwijających się dziedzinach. O tym chcemy opowiedzieć podczas Festiwalu - dodaje.

W poniedziałek (14 stycznia) na scenie głównej Festiwalu będzie można posłuchać o Funduszu Noblowskim, który ma stworzyć studentom i doktorantom z Metropolii możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez światowej klasy naukowców. Nie byłyby to jednostkowe wykłady, ale jedno lub dwusemestralne zajęcia.

Ponadto podczas ŚFN będzie można dowiedzieć się jak drony znad Metropolii mogą zrewolucjonizować niebo. Autonomiczne bezzałogowe statki powietrzne, poruszające się w przestrzeni powietrznej niczym samochody po ulicach - to nie science-fiction, ale realna wizja, nad którą pracują partnerzy w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Metropolia również bierze w tym udział!
O Funduszu Noblowskim i dronach opowiedzą 14 stycznia o godz. 11:30 na scenie głównej: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM oraz Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy.

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki nie zabraknie również strefy Metropolii, która w niedzielę i poniedziałek (13-14 stycznia) będzie znajdować się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie można tam m.in. obejrzeć interaktywną wystawę opowiadającą o działalności, planach i zasobach Metropolii, czy też posiedzieć na wyjątkowej ławce, pulsującej światłem w rytm bicia serca. Natężenie światła jest tym silniejsze, im więcej osób na niej usiądzie. Odwiedzający strefę, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli także wziąć udział w ciekawych zajęciach, prowadzonych przez animatorów. Będą mogli stworzyć mapę wydarzeń, które odbywają się na Śląsku i Zagłębiu, albo skonstruować drzewo... z balonów.

Śląski Festiwal Nauki organizują uczelnie wyższe z woj. śląskiego. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzację nauki poprzez przedstawienie jej od najbardziej atrakcyjnej strony - pokazów, eksperymentów, gier, warsztatów.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich atrakcji można znaleźć na stronie Festiwalu: www.slaskifestiwalnauki.pl<http://www.slaskifestiwalnauki.pl>

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy