Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

Nie siedź w domu

„Święto ziół”

Pszczyna Skansen

Serdecznie zapraszamy do Skansenu na "Święto ziół", które odbędzie się dnia 15 sierpnia 2018. Tego dnia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - Patronki ziemi i płodów rolnych. Z tej okazji o godz. 10.30 zostanie zorganizowana - po raz pierwszy - plenerowa Msza św. w intencji Mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów. Zebrana ofiara zostanie przekazana na budowę kościoła św. Jana Pawła II na Poligonie.

W godz. 12.00 - 19.00 zaplanowaliśmy wiele atrakcji, m.in. animacje dla dzieci, warsztaty artystyczne, zielarskie, florystyczne, rzemieślnicze, pokazy rękodzieła oraz występy Wokalistów ze Studio Piosenki i Rehabilitacji Głosu Voice Pless.

W godz. 14.00 - 15.30 odbędą się warsztaty kosmetyczne: "Zrobione przeze mnie - zioła w kosmetyce". Na warsztatach sami przygotujemy 3 kosmetyki przy użyciu ziół, olejów i innych naturalnych składników. Każdy będzie mógł zabrać do domu własnoręcznie zrobiony ziołowy tonik do twarzy, piling kawowy oraz nawilżająco-zmiękczające mleczko do kąpieli. Kosmetyki zrobimy z ogólnie dostępnych składników, także, jeżeli ktoś będzie później chciał powtórzyć cały proces w domu, z powodzeniem zdobędzie wszystkie składniki w sklepie zielarskim i lokalnym spożywczaku. Porozmawiamy o właściwościach kosmetycznych lawendy, rozmarynu, szałwii, róży, oleju słonecznikowego i lnianego, a także czerwonej koniczyny i płatków owsianych. Do całości dołączymy zapachy naturalnych olejków eterycznych, które zakonserwują nasze kosmetyki i nadadzą im niezwykłego zapachu, którym będziecie mogli cieszyć się aż do 3 miesięcy stosowania.

Zajęcia poprowadzi: Julia Weldon

Koszt udziału w warsztatach: 60 zł. Zapewniamy wszystkie materiały niezbędne do wykonania kosmetyków. Liczba miejsc ograniczona!

Zgłoszenia  do dnia 10 sierpnia pod numerami telefonów: 32 210 57 77; 604 508 718.

Będzie także dobra kawa i coś na ząb!!!

Zabierzcie koce, dobre nastroje i dołączcie do Skansenu!!!

Wstęp wolny w godz. 10.00 - 12.00

Wstęp w cenie 5 zł w godz. 12.00 - 19.00

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy