Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

Nie siedź w domu

Wernisaż

Tychy • Miejska Galeria Sztuki OBOK

 Galeria OBOK zaprasza na wernisaż - Roman Nyga "Być sobą - RAR w odniesieniu być razem".

Roman  Nyga urodzony w1938 roku w Bieruniu,  ukończył w 1962 roku studia z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego.
W 1964 współzałożyciel śląskiej grupy twórców ARKAT w Katowicach oraz  w 2003 grupy RAR.
Międzynarodowa grupa RAR powstała późną jesienią 2003 roku, jako porozumienie trzech artystów urodzonych na Śląsku - Romana Nygi, Arne-Bernda Rhauego i Romualda Jeziorowskiego w jednej z ostrawskich piwiarni. Od tego czasu realizują swoje wspólne projekty twórcze i wystawy głównie na Śląsku. Są laureatami prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Dolnej Saksonii 2013.
Wystawiali w Ostrawie, Katowicach, Opolu, Bieruniu, Goerlitz, Berlinie, Tarnowskich Górach. 17.08.2018r. godz.18 Miejska Galeria Sztuki OBOK

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy