Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

Nie siedź w domu

Pod znakiem buntu - Hańba! i R.U.T.A

Muzeum Miejskie w Tychach, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki oraz zespół Wiano zapraszają na WIANO Festiwal – Tychy 2018! 25 sierpnia w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach (pl. Baczyńskiego 2) odbędą się koncerty zespołów R.U.T.A oraz Hańba!

Idea inicjowania muzycznych spotkań z tradycją w Tychach narodziła się w 2016 roku pomiędzy Muzeum Miejskim w Tychach, a tyskim zespołem Wiano. Współpraca zaowocowała wydaniem pierwszej płyty zespołu, której Muzeum jest współwydawcą, koncertem w Muzeum promującym płytę oraz festiwalem „WIANO, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe”. W ramach wydarzenia odbyły się koncerty zespołów Chłopcy kontra Basia, Wiano oraz Ola Walickiego z projektem Kaszebe II.
Od drugiej edycji wydarzenie nosi nazwę Wiano Festiwal Tychy. Jego celem jest popularyzacja muzyki i tekstów tradycyjnych, ale prezentowanych w nowym wydaniu czy też osadzonych w tradycji muzyki współczesnej. W ubiegłym roku w czasie festiwalu wystąpili Sasha Boole, Balkanscream, Wiano, Dagadana oraz Adam Strug z projektem „Adieu”. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu są pieśni buntu, w czasie festiwalu zagrają –– zespoły R.U.T.A i Hańba!

R. U. T. A. (Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska): Guma Kanonier (Paweł Gumola) – gardło (skład koncertowy), Robal (Robert Matera) – bas, gardło (skład koncertowy), Ronin (Kamil Rogiński) – kapelmistrz, saz, kosmolinth, bęben szamański, djembe, funty, gardło (skład koncertowy), Apostazja Nahajkowiczówna (Nasta Niakrasava) – gardło (skład koncertowy), Barnaba Świątek (Sylwia Świątkowska) – skrzypce, fidel płocka, Sroka (Agnieszka Sroczyńska) – viola d'amore, gardło (skład koncertowy), Harry Pohybel Watażka (Tomasz Waldowski) – baraban, werbel, blachy, Banita Madej (Konrad Rogiński) – klarnet basowy, saksofony (skład koncertowy), Boruta (Łukasz Borowiecki) – kontrabas, Szaja Bisurman (Maciej Szajkowski) – buzdygan, bęben obręczowy, blachy, instrumenty perkusyjne, gardło (skład koncertowy), Szelma (Michał Stawarz) – baraban w odwodzie (skład koncertowy), Rolf - bas w odwodzie, Ihar Niafarmalny (Igor Znyk) – ekonom, karbowy, planowy[3], Matacz Dewot (Mateusz Dobrowolski) – skryba, Waleriusz Publikata (Jacek Podsiadło) – kierownik literacki (płyta "Na uschod. Wolność albo śmierć").
Hańba!: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew, Tadeusz Król - akordeon, klarnet, Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew , Ignacy Woland - tuba, śpiew

Organizatorami Wiano Festiwal Tychy 2018 jest Muzeum Miejskie w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki, Zespół Wiano.
Program Wiano Festiwal Tychy 2018 (25.08) - koncerty:  - Pasaż Kultury Andromeda - Plac Baczyńskiego 2, Tychy:
15.00 – R.U.T.A
17.00 – Hańba!
Bilety: 20 zł - do nabycia
w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl,
w Pasażu Kultury Andromeda – na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

 

ilustracja
Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy