Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

Nie siedź w domu

Pod znakiem buntu - Hańba! i R.U.T.A

Muzeum Miejskie w Tychach, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki oraz zespół Wiano zapraszają na WIANO Festiwal – Tychy 2018! 25 sierpnia w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach (pl. Baczyńskiego 2) odbędą się koncerty zespołów R.U.T.A oraz Hańba!

Idea inicjowania muzycznych spotkań z tradycją w Tychach narodziła się w 2016 roku pomiędzy Muzeum Miejskim w Tychach, a tyskim zespołem Wiano. Współpraca zaowocowała wydaniem pierwszej płyty zespołu, której Muzeum jest współwydawcą, koncertem w Muzeum promującym płytę oraz festiwalem „WIANO, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe”. W ramach wydarzenia odbyły się koncerty zespołów Chłopcy kontra Basia, Wiano oraz Ola Walickiego z projektem Kaszebe II.
Od drugiej edycji wydarzenie nosi nazwę Wiano Festiwal Tychy. Jego celem jest popularyzacja muzyki i tekstów tradycyjnych, ale prezentowanych w nowym wydaniu czy też osadzonych w tradycji muzyki współczesnej. W ubiegłym roku w czasie festiwalu wystąpili Sasha Boole, Balkanscream, Wiano, Dagadana oraz Adam Strug z projektem „Adieu”. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu są pieśni buntu, w czasie festiwalu zagrają –– zespoły R.U.T.A i Hańba!

R. U. T. A. (Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska): Guma Kanonier (Paweł Gumola) – gardło (skład koncertowy), Robal (Robert Matera) – bas, gardło (skład koncertowy), Ronin (Kamil Rogiński) – kapelmistrz, saz, kosmolinth, bęben szamański, djembe, funty, gardło (skład koncertowy), Apostazja Nahajkowiczówna (Nasta Niakrasava) – gardło (skład koncertowy), Barnaba Świątek (Sylwia Świątkowska) – skrzypce, fidel płocka, Sroka (Agnieszka Sroczyńska) – viola d'amore, gardło (skład koncertowy), Harry Pohybel Watażka (Tomasz Waldowski) – baraban, werbel, blachy, Banita Madej (Konrad Rogiński) – klarnet basowy, saksofony (skład koncertowy), Boruta (Łukasz Borowiecki) – kontrabas, Szaja Bisurman (Maciej Szajkowski) – buzdygan, bęben obręczowy, blachy, instrumenty perkusyjne, gardło (skład koncertowy), Szelma (Michał Stawarz) – baraban w odwodzie (skład koncertowy), Rolf - bas w odwodzie, Ihar Niafarmalny (Igor Znyk) – ekonom, karbowy, planowy[3], Matacz Dewot (Mateusz Dobrowolski) – skryba, Waleriusz Publikata (Jacek Podsiadło) – kierownik literacki (płyta "Na uschod. Wolność albo śmierć").
Hańba!: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew, Tadeusz Król - akordeon, klarnet, Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew , Ignacy Woland - tuba, śpiew

Organizatorami Wiano Festiwal Tychy 2018 jest Muzeum Miejskie w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki, Zespół Wiano.
Program Wiano Festiwal Tychy 2018 (25.08) - koncerty:  - Pasaż Kultury Andromeda - Plac Baczyńskiego 2, Tychy:
15.00 – R.U.T.A
17.00 – Hańba!
Bilety: 20 zł - do nabycia
w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl,
w Pasażu Kultury Andromeda – na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

 

ilustracja
Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy