Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

Nie siedź w domu

Bój o Gostyń 2018

Tychy • Rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej

W sobotę 19 maja przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w Gostyni już po raz czternasty rozegra się Bitwa Wyrska. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski upamiętnią w ten sposób walkę, która toczyła się na terenie Wyr i Gostyni (lub dwóch sąsiadujących miejscowości) pomiędzy 1 a 3 września 1939 roku.

Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 występem Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”. Po nim głos zabierze Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, która razem z przedstawicielami innych instytucji złoży kwiaty pod pomnikiem. Inscenizację walk zaplanowano na godz. 15.00.
Podczas części oficjalnej Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach zostanie nadane imię Kapitana Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny”, który brał udział w walkach z 1939 roku.
Stałym elementem wydarzenia jest „Piknik Forteczny” z bogatym programem artystycznym. „Krystynki” z Łazisk Średnich oraz zespół OPTIMA wystąpią z programem „Na żołnierską nutę”. Tego wieczoru na scenie pojawią się także „Oberschlesien” i zespół TOP MUSIX. Na tym nie koniec atrakcji. Podczas trwania imprezy chętni będą mogli zwiedzić schron bojowy „Sowiniec” i wystawę sprzętu Wojska Polskiego oraz obejrzeć pokaz przygotowany przez Szkołę Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”. Bitwa Wyrska jest także okazją do spotkania z członkami grup rekonstrukcyjnych, a będzie to około dwieście osób.
Pomysł zorganizowania rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej pojawił się kilkanaście lat temu. Wtedy Urząd Gminy Wyry i Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” postanowiły ocalić od zapomnienia wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat. W 1939 roku w szczytowym okresie walk brało w nich udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Polacy skutecznie odpierali ataki hitlerowskiego najeźdźcy, jednak z powodu sytuacji panującej na froncie oddziały zmuszone były do odwrotu.
Przez wiele lat o bohaterskich czynach żołnierzy walczących w Wyrach i Gostyni mówiono niewiele, mimo, że bitwa jest uznawana za największą stoczoną podczas II wojny światowej na terenie Górnego Śląska. Impreza oprócz wymiaru historycznego ma także inne zadanie – budzenie ducha patriotyzmu, zwłaszcza wśród najmłodszych.
                                                        (DK)
BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2018 - Program
19 maja 2018 r. (sobota) – Gostyń, ul. Tęczowa
14:00 Rozpoczęcie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”, m.in:
– Występ Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”,
14:30 – oficjalne otwarcie imprezy przez Wójta Gminy Wyry Barbarę Prasoł,
– złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.
15:00 – inscenizacja historyczna walk z września 1939 r.,
16:00 – wręczenie podziękowań dla grup rekonstrukcyjnych,
– informacja o nadaniu imienia Kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny” Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach,
17:00 – Zakończenie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”,
17:00 – Piknik Forteczny w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości m.in.:
17:00 – pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”
17:30 – występ zespołu “Krystynki” z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym “Na żołnierską nutę”
18:00 – koncert zespołu Oberschlesien
19:15 – muzyka rozrywkowa w wykonaniu zespołu TOP MUSIX
21:00 – Zakończenie Pikniku Fortecznego. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy