Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

Nie siedź w domu

Bój o Gostyń 2018

Tychy • Rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej

W sobotę 19 maja przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w Gostyni już po raz czternasty rozegra się Bitwa Wyrska. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski upamiętnią w ten sposób walkę, która toczyła się na terenie Wyr i Gostyni (lub dwóch sąsiadujących miejscowości) pomiędzy 1 a 3 września 1939 roku.

Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 występem Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”. Po nim głos zabierze Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, która razem z przedstawicielami innych instytucji złoży kwiaty pod pomnikiem. Inscenizację walk zaplanowano na godz. 15.00.
Podczas części oficjalnej Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach zostanie nadane imię Kapitana Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny”, który brał udział w walkach z 1939 roku.
Stałym elementem wydarzenia jest „Piknik Forteczny” z bogatym programem artystycznym. „Krystynki” z Łazisk Średnich oraz zespół OPTIMA wystąpią z programem „Na żołnierską nutę”. Tego wieczoru na scenie pojawią się także „Oberschlesien” i zespół TOP MUSIX. Na tym nie koniec atrakcji. Podczas trwania imprezy chętni będą mogli zwiedzić schron bojowy „Sowiniec” i wystawę sprzętu Wojska Polskiego oraz obejrzeć pokaz przygotowany przez Szkołę Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”. Bitwa Wyrska jest także okazją do spotkania z członkami grup rekonstrukcyjnych, a będzie to około dwieście osób.
Pomysł zorganizowania rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej pojawił się kilkanaście lat temu. Wtedy Urząd Gminy Wyry i Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” postanowiły ocalić od zapomnienia wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat. W 1939 roku w szczytowym okresie walk brało w nich udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Polacy skutecznie odpierali ataki hitlerowskiego najeźdźcy, jednak z powodu sytuacji panującej na froncie oddziały zmuszone były do odwrotu.
Przez wiele lat o bohaterskich czynach żołnierzy walczących w Wyrach i Gostyni mówiono niewiele, mimo, że bitwa jest uznawana za największą stoczoną podczas II wojny światowej na terenie Górnego Śląska. Impreza oprócz wymiaru historycznego ma także inne zadanie – budzenie ducha patriotyzmu, zwłaszcza wśród najmłodszych.
                                                        (DK)
BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2018 - Program
19 maja 2018 r. (sobota) – Gostyń, ul. Tęczowa
14:00 Rozpoczęcie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”, m.in:
– Występ Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”,
14:30 – oficjalne otwarcie imprezy przez Wójta Gminy Wyry Barbarę Prasoł,
– złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.
15:00 – inscenizacja historyczna walk z września 1939 r.,
16:00 – wręczenie podziękowań dla grup rekonstrukcyjnych,
– informacja o nadaniu imienia Kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny” Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach,
17:00 – Zakończenie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”,
17:00 – Piknik Forteczny w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości m.in.:
17:00 – pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”
17:30 – występ zespołu “Krystynki” z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym “Na żołnierską nutę”
18:00 – koncert zespołu Oberschlesien
19:15 – muzyka rozrywkowa w wykonaniu zespołu TOP MUSIX
21:00 – Zakończenie Pikniku Fortecznego. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy