Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

Nie siedź w domu

Tyski Festiwal Słowa, edycja: Młynarski

Tychy • MCK - IV LOGOS FEST

ilustracja

Zadaniem LOGOS FEST - Tyskiego Festiwalu Słowa jest dbałość o piękno słowa mówionego, co wydaje się szczególnie ważne w dobie kryzysu języka. Przedsięwzięcie skupia się na wszystkich aspektach związanych ze słowem mówionym i śpiewanym, a więc ze scenicznymi formami wystąpień publicznych. Stąd też w programie znalazł się m.in. turniej recytatorski.

W tym roku realizowana jest czwarta edycja festiwalu. Po pierwszej, pilotażowej, zrealizowanej w roku 2015, organizatorzy festiwalu zdecydowali się kolejne jego odsłony programować wokół współczesnych mistrzów słowa. I tak, w roku 2016 patronką przedsięwzięcia była Agnieszka Osiecka (wtedy m.in. z koncertem pt. ZOO z piosenkami wystąpiła Katarzyna Groniec, zaś spotkanie na temat twórczości Osieckiej poprowadziła Magda Umer), w roku minionym - Marek Grechuta (gośćmi festiwalu byli wówczas: Danuta Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, zaś galę finałową uświetnił koncert Grzegorza Turnaua.
Co roku wydarzeniami towarzyszącymi festiwalu są także: Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble oraz Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym – zawsze odwołujące się do twórczości literackiego patrona festiwalu. W tym roku jest nim Wojciech Młynarski i jego dorobek twórczy.
16 maja (środa) - Inauguracja – recital kabaretowy Andrzeja Poniedzielskiego
Wojciech Młynarski wielokrotnie powtarzał, że w Poniedzielskim widzi kontynuatora swej estetyki artystycznej, czego szczególny wyraz dał podczas gali Złotego Berła Kultury Polskiej, przyznając małe berło właśnie Poniedzielskiemu. W ramach majowego występu w Tychach pan Andrzej prócz własnych tekstów satyrycznych wykona również utwory mistrza Młynarskiego: Moje ulubione drzewo oraz Bynajmniej.
17 maja (czwartek) - Nie tylko o miłości – Zbigniew Zamachowski
Koncert piosenki aktorskiej w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego, aktora wielokrotnie występującego w przedstawieniach realizowanych na podstawie tekstów Wojciecha Młynarskiego, w tym choćby w programie Trzy elementy w reż. Magdy Umer w Teatrze Ateneum w Warszawie.
W jego wykonaniu obok La valse du mal oraz tłumaczenia utworu Okudżawy Za dzień mój ślub usłyszymy także teksty autorstwa Agnieszki Osieckiej (która, co Młynarski wielokrotnie podkreślał, umożliwiła mu zawodowy rozwój) oraz Jeremiego Przybory – autora darzonego szczególną estymą przez twórców pokolenia Wojciecha Młynarskiego.
18 maja (piątek) – „Twarz wróćmy słowu. Absolutnie!”
Tegoroczna festiwalowa produkcja, koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu młodych, posiadających już pierwsze ogólnopolskie sukcesy Tyszan, m.in. Klaudii Walencik, Ewy Buczkowskiej, Krzysztofa Kulbickiego, ze specjalnym udziałem jednej z najbardziej wyrazistych interpretatorek piosenki literackiej w naszym kraju, Renaty Przemyk, która po raz pierwszy zmierzy się z twórczością Młynarskiego, wykonując m.in. utwory: Jeszcze w zielone gramy, Lubię wrony, Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną. Koncert, w trakcie którego solistom akompaniować będą muzycy Acoustic Quartet, na co dzień związani z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, ma pokazać Młynarskiego jako autora zarówno ponadczasowych utworów o Polsce i Polakach (usłyszymy m.in. W co się bawić, Polską miłość, Co by tu jeszcze, O tych co się za pewnie poczuli), jak również tekstów opisujących piękno i złożoność ludzkich uczuć (Moja miłość największa, Gram o wszystko, Naszych matek maleńkie mieszkanka). W programie koncertu, za scenariusz i reżyserię którego odpowiada Paweł Drzewiecki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, znajdą się piosenki jednoznacznie kojarzone z Wojciechem Młynarskim (Absolutnie, Róbmy swoje, Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę), jak również te napisane dla innych wykonawców (m.in. Tak jak malował pan Chagall, Kocham Cię życie).
19 maja (sobota) Turniej recytatorski
W ramach festiwalu organizowany jest konkurs, którego każdy z uczestników ma za zadanie przygotować dwa teksty, z których jeden obowiązkowo musi być autorstwa Wojciecha Młynarskiego.
Uczestnicy turnieju spotykają się o 10.00 rano z reżyserem i wykładowcą akademickim, który poprowadzi z nimi warsztaty, w ramach których, nie naruszając przygotowanej przez nich interpretacji, ułoży ze wszystkich przygotowanych tekstów widowisko literackie pt. Jeszcze w zielone gramy.
Celem takiej formuły jest zdobycie przez uczestników konkursu doświadczenia w tworzeniu zbiorowej kreacji scenicznej oraz interakcji z partnerem na scenie. Jednocześnie, ponieważ konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich i dorosłych, liczymy na popularyzację twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Również 19 maja, w ogrodzie MCK zaplanowany jest plenerowy pokaz filmu pt. „Młynarski. Piosenka finałowa”. Ten bardzo osobisty i szczery, a - jak okazało się - także ostatni wywiad, dopełniony wypowiedziami jego przyjaciół, buduje portret niezwykłego artysty, ale także człowieka zmagającego się ze słabościami.
20 maja (niedziela) - Gala finałowa
W trakcie Hali Finałowej odbędzie się wręczenie nagród w Turnieju Recytatorskim oraz Turnieju Scrabble, podsumowanie festiwalu, a następnie koncert Krystyny Jandy pt. „Piosenki z teatru”.
Obecność Krystyny Jandy na gali finałowej jest symboliczna – po pierwsze, to właśnie dla niej Wojciech Młynarski napisał utwór „Ogrzej mnie”, po drugie, łączy ona poprzednich patronów festiwalu – Agnieszkę Osiecką (zaśpiewa tego wieczora w Tychach m.in. „Na zakręcie” oraz „Wariatka tańczy”) i Marka Grechutę (to jego „Guma do żucia” była pierwszym publicznie wykonywanym przez aktorkę utworem podczas festiwalu w Opolu) oraz patrona edycji przyszłorocznej Jeremiego Przyborę, którego utwory również w programie „Piosenki z teatru” wykona. Co ważne, usłyszymy tu także wybitne tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, m.in. „Moje życie, Twoje życie”, „Jest fantastycznie”, „Jeśli ty nie istniałbyś”

Program IV Logos Fest

 

16.05.2018, środa, godz. 17:30
Inauguracja IV LOGOS FEST - Tyskiego Festiwalu Słowa: Wieczór kabaretowy Andrzeja Poniedzielskiego (Mediateka, ul. Piłsudskiego 16, Tychy).

17.05.2018, czwartek, godz. 18:30 
"Nie tylko o miłości" Recital piosenki aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego (Teatr Mały, ul. Hlonda 1, Tychy).

18.05.2018, piątek, godz. 10:00
Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym - prowadzenie: Michał Olszewski (MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy
Wstęp wolny).

18.05.2018, piątek, godz. 18:30
„Twarz wróćmy słowu, absolutnie!” autorska produkcja festiwalowa, piosenki Wojciecha Młynarskiego zaśpiewają: Renata Przemyk, Ewa Buczkowska, Klaudia Walencik, Paweł Drzewiecki, Krzysztof Kulbicki. Scenariusz i reżyseria: Paweł Drzewiecki (Teatr Mały, ul. Hlonda 1, Tychy).

19.05.2018, sobota, godz. 17:00
„Jeszcze w zielone gramy” - widowisko sceniczne w ramach części Konkursowej Turnieju Recytatorskiego IV LOGOS FEST – Tyskiego Festiwalu Słowa, edycja Młynarski. (Galeria StrefArt, ul. Fabryczna 2, Tychy. Wstęp wolny).

19.05.2018, sobota, godz. 20:45
„Młynarski. Piosenka Finałowa” - pokaz filmu reż. Alicja Albrecht (Ogród MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy. Wstęp wolny).

19.05 – 20.05.2018 
III Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble (MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy).

20.05.2018, niedziela, godz. 18:00
Gala Finałowa IV LOGOS FEST - Tyskiego Festiwalu Słowa: „Piosenki z teatru” - przedstawienie w wykonaniu Krystyny Jandy -OCH – TEATR z Warszawy (Mediateka, ul. Piłsudskiego 16, Tychy)
Bilety 70/85 zł 

Karnet na wszystkie wydarzenia biletowane do nabycia wyłącznie w Miejskim Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26 od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 17.00. Bilety pojedyncze do nabycia drogą elektroniczną (biletyna.pl) i stacjonarnie

V LOGOS FEST - wydarzenia dodatkowe (wstęp wolny)

18.05.2018, piątek, godz. 10:00

Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym

Prowadzenie: Michał Olszewski

MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy

Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym to już tradycja – zawsze odwołują się do twórczości literackiego patrona festiwalu. W tym roku tekstom Wojciecha Młynarskiego przyjrzymy się pod przewodnictwem Michała Olszewskiego, Redaktora Naczelnego krakowskiej Gazety Wyborczej, dziennikarza, niepokornego pisarza i publicysty.

19.05.2018, sobota, godz. 17:00

Jeszcze w zielone gramy” - widowisko sceniczne w ramach części Konkursowej Turnieju Recytatorskiego IV LOGOS FEST – Tyskiego Festiwalu Słowa, edycja Młynarski

Galeria StrefArt, ul. Fabryczna 2, Tychy

Niemal 30 uczestników Turnieju zaprezentuje się w przedstawieniu wyreżyserowanym przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu, Pawła Drzewieckiego. Usłyszymy interpretacje teksów Wojciecha Młynarskiego oraz innych twórców. Nie zabraknie najbardziej znanych: „Jeszcze w zielone gramy”, „Róbmy swoje”, „Co by tu jeszcze”, ale poznamy także mniej popularne strofy polskiego Mistrza Słowa. Łączymy pokolenia: u boku młodzieży, studentów i dorosłych zobaczymy nieprofesjonalnych artystów w wieku dojrzałym i seniorów, a wśród nich mieszkańcy Tychów, Sosnowca, Katowic, Krakowa, Chrzanowa oraz Wrocławia!
Zachęcamy wszystkich miłośników literatury polskiej i światowej do przybycia, by uczestniczyć
w tej uczcie słowa.

19.05.2018, sobota, godz. 20:45

Młynarski. Piosenka Finałowa” - pokaz filmu reż. Alicja Albrecht

Ogród MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy

Przedostatniego dnia IV LOGOS FEST zaprosimy tyszan i wszystkich tych, którzy cenią dorobek Wojciecha Młynarskiego do ogrodu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, gdzie wyświetlimy film dokumentalny "Młkynarski. Piosenka Finałowa". Rozpoczniemy sezon plenerowych projekcji w naszej siedzibie dokumentem będącym zapisem ostatniej rozmowy z patronem tegorocznej edycji festiwalu, przeplatanym wypowiedziami ponad 30 jego najbliższych przyjaciół. Prawdziwa gratka dla miłośników Artysty!

19.05 – 20.05.2018

III Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble

MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy

Zabawa słowem nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy podchodzi się do niej bardzo poważnie, turniejowo. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu w ramach Otwartych Mistrzostw Tychów w Scrabble jednym z najwyżej punktowanych słów było "ŹGNIĘTYM"? Za jego użycie Jan Mrozowski otrzymał 137 punktów.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy