Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy w Tychach jest potrzebna nowa galeria handlowa?

Nie siedź w domu

Na Dzień Kobiet

Orzesze • Wystawa malarstwa Czesława Fojcika

Od 15 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu zainteresowani współczesnym malarstwem mogą zobaczyć wystawę obrazów regionalnego artysty Czesława Fojcika. W tym dniu odbędzie się także wernisaż, na którym będzie można zamienić parę słów z autorem obrazów.

Nie będzie to pierwsza wystawa malarza w siedzibie MOK-u, ale zdecydowanie różniąca się od wcześniejszych. Choć dominującym motywem w twórczości Czesława Fojcika jest przemysł górniczy (z zawodu Fojcik jest właśnie górnikiem), to nadchodzącej wystawie malarz postanowił nadać wyjątkową atmosferę. Tym razem motywem przewodnim swoich prac uczynił płeć piękną.
Czesław Fojcik jest laureatem wielu nagród artystycznych. Na konkursach ogólnopolskich w roku 2008 został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju gminy oraz miasta Czerwionka- Leszczyny. Z okazji Dnia Kobiet zdecydował się namalować portrety kobiet. Swoją wystawę zatytułował „Płeć Piękna”.
Prace będzie można oglądać przez cały miesiąc, aż do 15 kwietnia w Galerii Orzesze w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy