Nie siedź w domu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Tychy • MDK 1/Teatr Mały

28 marca (w środę), o godz. 10.30 w Teatrze Małym, a później w MDK 1, odbędzie się uroczyste podsumowanie XX Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który od dwudziestu lat  upamiętnia ofiary Zagłady.Organizatorzy konkursu spodziewają się gości z całej Polski, ale także z Włoch oraz z Czech – utalentowanych młodych malarzy, rzeźbiarzy i grafików wraz z opiekunami, którzy odbiorą tego dnia nagrody i dyplomy, a jednocześnie będą mogli posłuchać świadków czasu Zagłady.
Specjalnymi gośćmi będą tego dnia byli więźniowie KL Auschwitz — Jerzy Maria Ulatowski, Barbara Pub i Barbara Kruczkowska, którzy opowiedzą młodym laureatom konkursu oraz widowni swoje dramatyczne wojenne historie.
Uroczystości będzie towarzyszyć widowisko według scenariusza i w reżyserii Teresy Wodzickiej.
Będzie ono w tym roku poświęcone pamięci tych byłych więźniów, których nie ma już wśród nas, a którzy byli przez lata związani z Tychami oraz z organizowanym w MDK 1 konkursem: Jerzemu Fijołkowi, Ignacemu Arturowi Krasnokuckiemu oraz Augustowi Kowalczykowi - patronowi wydarzenia.
Widowisko będzie nosić tytuł „Imion wiele, twarzy też” – jest to motto zaczerpnięte właśnie z poezji Augusta Kowalczyka, więźnia o numerze 6804, znanego aktora i reżysera, gawędziarza, znakomitego pisarza, niestrudzenie przybliżającego nowym pokoleniom dramat obozu Auschwitz (z którego udało mu się cudem uciec).
Wręczenie nagród w konkursie uświetni także etiuda sceniczna w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy