Nie siedź w domu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Tychy • MDK 1/Teatr Mały

28 marca (w środę), o godz. 10.30 w Teatrze Małym, a później w MDK 1, odbędzie się uroczyste podsumowanie XX Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który od dwudziestu lat  upamiętnia ofiary Zagłady.Organizatorzy konkursu spodziewają się gości z całej Polski, ale także z Włoch oraz z Czech – utalentowanych młodych malarzy, rzeźbiarzy i grafików wraz z opiekunami, którzy odbiorą tego dnia nagrody i dyplomy, a jednocześnie będą mogli posłuchać świadków czasu Zagłady.
Specjalnymi gośćmi będą tego dnia byli więźniowie KL Auschwitz — Jerzy Maria Ulatowski, Barbara Pub i Barbara Kruczkowska, którzy opowiedzą młodym laureatom konkursu oraz widowni swoje dramatyczne wojenne historie.
Uroczystości będzie towarzyszyć widowisko według scenariusza i w reżyserii Teresy Wodzickiej.
Będzie ono w tym roku poświęcone pamięci tych byłych więźniów, których nie ma już wśród nas, a którzy byli przez lata związani z Tychami oraz z organizowanym w MDK 1 konkursem: Jerzemu Fijołkowi, Ignacemu Arturowi Krasnokuckiemu oraz Augustowi Kowalczykowi - patronowi wydarzenia.
Widowisko będzie nosić tytuł „Imion wiele, twarzy też” – jest to motto zaczerpnięte właśnie z poezji Augusta Kowalczyka, więźnia o numerze 6804, znanego aktora i reżysera, gawędziarza, znakomitego pisarza, niestrudzenie przybliżającego nowym pokoleniom dramat obozu Auschwitz (z którego udało mu się cudem uciec).
Wręczenie nagród w konkursie uświetni także etiuda sceniczna w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy