Nie siedź w domu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Tychy • MDK 1/Teatr Mały

28 marca (w środę), o godz. 10.30 w Teatrze Małym, a później w MDK 1, odbędzie się uroczyste podsumowanie XX Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który od dwudziestu lat  upamiętnia ofiary Zagłady.Organizatorzy konkursu spodziewają się gości z całej Polski, ale także z Włoch oraz z Czech – utalentowanych młodych malarzy, rzeźbiarzy i grafików wraz z opiekunami, którzy odbiorą tego dnia nagrody i dyplomy, a jednocześnie będą mogli posłuchać świadków czasu Zagłady.
Specjalnymi gośćmi będą tego dnia byli więźniowie KL Auschwitz — Jerzy Maria Ulatowski, Barbara Pub i Barbara Kruczkowska, którzy opowiedzą młodym laureatom konkursu oraz widowni swoje dramatyczne wojenne historie.
Uroczystości będzie towarzyszyć widowisko według scenariusza i w reżyserii Teresy Wodzickiej.
Będzie ono w tym roku poświęcone pamięci tych byłych więźniów, których nie ma już wśród nas, a którzy byli przez lata związani z Tychami oraz z organizowanym w MDK 1 konkursem: Jerzemu Fijołkowi, Ignacemu Arturowi Krasnokuckiemu oraz Augustowi Kowalczykowi - patronowi wydarzenia.
Widowisko będzie nosić tytuł „Imion wiele, twarzy też” – jest to motto zaczerpnięte właśnie z poezji Augusta Kowalczyka, więźnia o numerze 6804, znanego aktora i reżysera, gawędziarza, znakomitego pisarza, niestrudzenie przybliżającego nowym pokoleniom dramat obozu Auschwitz (z którego udało mu się cudem uciec).
Wręczenie nagród w konkursie uświetni także etiuda sceniczna w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Maszeruje już od 30 lat

Yochanan Fried dla „Echa”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy