Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

Nie siedź w domu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Tychy • MDK 1/Teatr Mały

28 marca (w środę), o godz. 10.30 w Teatrze Małym, a później w MDK 1, odbędzie się uroczyste podsumowanie XX Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który od dwudziestu lat  upamiętnia ofiary Zagłady.Organizatorzy konkursu spodziewają się gości z całej Polski, ale także z Włoch oraz z Czech – utalentowanych młodych malarzy, rzeźbiarzy i grafików wraz z opiekunami, którzy odbiorą tego dnia nagrody i dyplomy, a jednocześnie będą mogli posłuchać świadków czasu Zagłady.
Specjalnymi gośćmi będą tego dnia byli więźniowie KL Auschwitz — Jerzy Maria Ulatowski, Barbara Pub i Barbara Kruczkowska, którzy opowiedzą młodym laureatom konkursu oraz widowni swoje dramatyczne wojenne historie.
Uroczystości będzie towarzyszyć widowisko według scenariusza i w reżyserii Teresy Wodzickiej.
Będzie ono w tym roku poświęcone pamięci tych byłych więźniów, których nie ma już wśród nas, a którzy byli przez lata związani z Tychami oraz z organizowanym w MDK 1 konkursem: Jerzemu Fijołkowi, Ignacemu Arturowi Krasnokuckiemu oraz Augustowi Kowalczykowi - patronowi wydarzenia.
Widowisko będzie nosić tytuł „Imion wiele, twarzy też” – jest to motto zaczerpnięte właśnie z poezji Augusta Kowalczyka, więźnia o numerze 6804, znanego aktora i reżysera, gawędziarza, znakomitego pisarza, niestrudzenie przybliżającego nowym pokoleniom dramat obozu Auschwitz (z którego udało mu się cudem uciec).
Wręczenie nagród w konkursie uświetni także etiuda sceniczna w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy