Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy w Tychach jest potrzebna nowa galeria handlowa?

Nie siedź w domu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Tychy • MDK 1/Teatr Mały

28 marca (w środę), o godz. 10.30 w Teatrze Małym, a później w MDK 1, odbędzie się uroczyste podsumowanie XX Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który od dwudziestu lat  upamiętnia ofiary Zagłady.Organizatorzy konkursu spodziewają się gości z całej Polski, ale także z Włoch oraz z Czech – utalentowanych młodych malarzy, rzeźbiarzy i grafików wraz z opiekunami, którzy odbiorą tego dnia nagrody i dyplomy, a jednocześnie będą mogli posłuchać świadków czasu Zagłady.
Specjalnymi gośćmi będą tego dnia byli więźniowie KL Auschwitz — Jerzy Maria Ulatowski, Barbara Pub i Barbara Kruczkowska, którzy opowiedzą młodym laureatom konkursu oraz widowni swoje dramatyczne wojenne historie.
Uroczystości będzie towarzyszyć widowisko według scenariusza i w reżyserii Teresy Wodzickiej.
Będzie ono w tym roku poświęcone pamięci tych byłych więźniów, których nie ma już wśród nas, a którzy byli przez lata związani z Tychami oraz z organizowanym w MDK 1 konkursem: Jerzemu Fijołkowi, Ignacemu Arturowi Krasnokuckiemu oraz Augustowi Kowalczykowi - patronowi wydarzenia.
Widowisko będzie nosić tytuł „Imion wiele, twarzy też” – jest to motto zaczerpnięte właśnie z poezji Augusta Kowalczyka, więźnia o numerze 6804, znanego aktora i reżysera, gawędziarza, znakomitego pisarza, niestrudzenie przybliżającego nowym pokoleniom dramat obozu Auschwitz (z którego udało mu się cudem uciec).
Wręczenie nagród w konkursie uświetni także etiuda sceniczna w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy