Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

Nie siedź w domu

Stanisława Celińska - „Atramentowa”

Teatr Mały

ilustracja

W niedzielę (14 stycznia) na deskach Teatru Małego w Tychach wystąpi Stanisława Celińska, znakomita aktorka, znana z wielu filmów i przedstawień teatralnych, nagradzana i lubiana przez widzów. Celińska jest także doceniana jako wokalistka. Właśnie w tej roli wystąpi w Teatrze Małym w repertuarze z płyty wydanej w 2015 roku zatytułowanej „Atramentowa”.

Aktorka jako piosenkarka debiutowała dawno. Została nagrodzona za swój debiut na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1969 roku za piosenkę „Ptakom podobni” Romana Orłowa i Włodzimierza Ścisłowskiego. Występowała też wiele razy na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
Jak jednak się wydaje, prawdziwa kariera piosenkarki Celińskiej zaczęła się kilka lat temu i nabiera prawdziwych rumieńców. Zaczęło się od „Atramentowej rumby” Macieja Muraszki i Marcina Sosnowskiego, którą artystka wraz z zespołem Los Locos wykonała na opolskim festiwalu w 2009 roku w koncercie premier (okrzyknięto ją wtedy polską Cesarią Evorą).
Po tym sukcesie wydała znakomitą płytę „Nowa Warszawa”, (2012 r.), która nagrała z Bartkiem Wąsikiem i Royal String Quartet, na której Celińska zarejestrowała piosenki poświęcone stolicy, w tym – oprócz utworów do tekstów Tuwima, Gałczyńskiego i Osieckiej – także słynną „Warszawę” z repertuaru T. Love.
Kolejnym krokiem była płyta „Atramentowa”, płyta co najmniej równie ciekawa jak poprzednia. Tym bardziej, że dotyczy trudnych tematów a zaśpiewana została z ogromna wiarygodnością przez kobietę po przejściach, bo o tym, że Celińska to kobieta po przejściach, wiedzą nie tylko jej najzagorzalsi fani.
Bagaż doświadczeń osobistych aktorki, często dramatycznych, słychać we wszystkich utworach „Atramentowej”. Aktorka swoim wciąż mocnym głosem śpiewa piosenki z refleksyjnymi tekstami Wojciecha Młynarskiego, Doroty Czupkiewicz czy... Muńka Staszczyka (zaprocentowała współpraca przy „Warszawie”).
Jest w głosie Celińskiej życiowe doświadczenie, ból, mądrość i podszyta zadumą pogoda ducha. Nie ma w piosenkach z „Atramentowej” żadnego pozerstwa, kreowania postaci. Celińska śpiewa prawdziwie, wiarygodnie, co zjednuje jej słuchaczy, którzy po jej koncertach wychodzą poruszeni. Bo nie są to piosenki wpadające jednym,i natychmiast wypadające drugim uchem.

 KONKURS!

Wśród czytelników, którzy do 12 stycznia do godz. 12.00 na naszej stronie internetowej tygodnikecho.pl zakładka konkursy, odpowiedzą na pytanie, rozlosujemy  dwa podwójne zaproszenia na występ Stanisławy Celińskiej w Teatrze Małym w Tychach, który odbędzie się 14 stycznia o 17:00.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy