Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy weźmiesz udział w Tyskiej Drodze Krzyżowej?

Nie siedź w domu

Stanisława Celińska - „Atramentowa”

Teatr Mały

ilustracja

W niedzielę (14 stycznia) na deskach Teatru Małego w Tychach wystąpi Stanisława Celińska, znakomita aktorka, znana z wielu filmów i przedstawień teatralnych, nagradzana i lubiana przez widzów. Celińska jest także doceniana jako wokalistka. Właśnie w tej roli wystąpi w Teatrze Małym w repertuarze z płyty wydanej w 2015 roku zatytułowanej „Atramentowa”.

Aktorka jako piosenkarka debiutowała dawno. Została nagrodzona za swój debiut na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1969 roku za piosenkę „Ptakom podobni” Romana Orłowa i Włodzimierza Ścisłowskiego. Występowała też wiele razy na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
Jak jednak się wydaje, prawdziwa kariera piosenkarki Celińskiej zaczęła się kilka lat temu i nabiera prawdziwych rumieńców. Zaczęło się od „Atramentowej rumby” Macieja Muraszki i Marcina Sosnowskiego, którą artystka wraz z zespołem Los Locos wykonała na opolskim festiwalu w 2009 roku w koncercie premier (okrzyknięto ją wtedy polską Cesarią Evorą).
Po tym sukcesie wydała znakomitą płytę „Nowa Warszawa”, (2012 r.), która nagrała z Bartkiem Wąsikiem i Royal String Quartet, na której Celińska zarejestrowała piosenki poświęcone stolicy, w tym – oprócz utworów do tekstów Tuwima, Gałczyńskiego i Osieckiej – także słynną „Warszawę” z repertuaru T. Love.
Kolejnym krokiem była płyta „Atramentowa”, płyta co najmniej równie ciekawa jak poprzednia. Tym bardziej, że dotyczy trudnych tematów a zaśpiewana została z ogromna wiarygodnością przez kobietę po przejściach, bo o tym, że Celińska to kobieta po przejściach, wiedzą nie tylko jej najzagorzalsi fani.
Bagaż doświadczeń osobistych aktorki, często dramatycznych, słychać we wszystkich utworach „Atramentowej”. Aktorka swoim wciąż mocnym głosem śpiewa piosenki z refleksyjnymi tekstami Wojciecha Młynarskiego, Doroty Czupkiewicz czy... Muńka Staszczyka (zaprocentowała współpraca przy „Warszawie”).
Jest w głosie Celińskiej życiowe doświadczenie, ból, mądrość i podszyta zadumą pogoda ducha. Nie ma w piosenkach z „Atramentowej” żadnego pozerstwa, kreowania postaci. Celińska śpiewa prawdziwie, wiarygodnie, co zjednuje jej słuchaczy, którzy po jej koncertach wychodzą poruszeni. Bo nie są to piosenki wpadające jednym,i natychmiast wypadające drugim uchem.

 KONKURS!

Wśród czytelników, którzy do 12 stycznia do godz. 12.00 na naszej stronie internetowej tygodnikecho.pl zakładka konkursy, odpowiedzą na pytanie, rozlosujemy  dwa podwójne zaproszenia na występ Stanisławy Celińskiej w Teatrze Małym w Tychach, który odbędzie się 14 stycznia o 17:00.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy