Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

Wywiad

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

ilustracja

– Niedługo premiera Twojej najnowszej książki. Zadowolony?
– Zdenerwowany. I przestraszony. Jak zawsze przed premierą.
    – Trema? Z Twoim dorobkiem?
– Trema jest zawsze, a dorobek, jaki by nie był, nie ma żadnego znaczenia. Wiadomo: im dalej
w las, tym więcej drzew.  Moja Żona – a równocześnie najlepszy przyjaciel od 25 lat i wydawca moich książek od lat kilku – śmieje się zawsze, że przed premierą przechodzę automatycznie w „tryb śląski”.
    – To znaczy?  
– Taki stereotypowy zestaw postaw i zachowań, typowych dla rodowitego Ślązaka, czasami pomagających w życiu, a czasami wręcz przeciwnie... W tym konkretnym przypadku łażę i się zamartwiam: spodoba się czy nie, mówiąc po śląsku: „Jesderkusie, bydzie łone eli niy bydzie?”. Nic nie poradzę, jestem prostym synkiem ze Żwakowa… kiedyś wsi pod Tychami, dziś Tychów dzielnicy, gdzie co i rusz wyrastają „ekskluzywne apartamenty”.
– Bez kokieterii, proszę! Napisałeś i wydałeś 12 książek dla dzieci, z których część ma status bestsellera, bo sprzedały się w łącznym nakładzie prawie 250 tysięcy egzemplarzy, a jedna trafiła nawet na listę lektur MEN. Niezłe osiągnięcie, jak na prostego synka ze Żwakowa.
   – Dobra, dobra… Historia literatury pełna jest przypadków pisarzy, którzy wydali jedną czy dwie dobre książki, a potem nastąpiła spektakularna klapa.
– To o czym jest ta najnowsza?
   – Jak większość tego, co napisałem, o Cukierku. Najbardziej niezwykłym kocie na świecie. „Dasz radę, Cukierku!” to już ósma część jego przygód.
– A pierwsza? Skąd się wzięła?
– W życiu nie sądziłem, że będę pisał książki, choć właśnie przez całe życie o tym skrycie marzyłem, ale wiadomo, zawsze włączał mi się „śląski tryb”…
– Czym objawiający się tym razem?
– Niewiarą w siebie i tą śląską, excuzes le mot, „dupowatością”, o której wspomina Kazimierz Kutz. „A kto to wyda, to się nie uda, siedź w kącie, a znajdą cię”. Nawet nie próbowałem, choć ponoć każdy
z nas nosi w sobie książkę. Ja swoją nosiłem w sobie od dawna. I tak bym ją nosił po dziś dzień, gdyby nie przypadek.  Pewnego dnia okazało się, że mój pierworodny syn Marcel, dziecko wychowane
w domu pełnym książek, obcujące z literaturą i czytaniem od samego początku – bo oboje z Żoną jesteśmy książkowymi molami i dom jest dosłownie zawalony książkami – nie chce czytać i nie da się go do polubienia tego czytania zmusić ani prośbą, ani groźbą. Trzeba więc było sposobem.
– Jakim?
– Pomyślałem, że każde dziecko z chęcią przeczytałoby o sobie. Pisać trochę umiałem…
– Bo byłeś w przeszłości dziennikarzem. Między innymi w Tychach, w lokalnej prasie.
   – Też, choć potem przeszedłem na Ciemną Stronę Mocy – do reklamy i pijaru, gdzie spędziłem więcej czasu niż w żurnalistyce. W każdym razie, po kolejnej awanturze z Marcelem, który zamiast czytać książkę siedział, jak to dzisiaj mówią „na tablecie”, zacząłem pisać opowiadania, których bohaterami był Marcel i jego kot Cukierek. Zwierzak trafił do nas kilka miesięcy wcześniej i dał nam zdrowo popalić…
– Taki rozrabiaka?
– Mało powiedziane. Odsyłam do książek, bo część przygód, jakie go w życiu spotkała, choć wydaje się nieprawdopodobna, wydarzyła się naprawdę. Pomyślałem, że to dobry materiał na krótkie, śmieszne opowiadania z pozytywnym przesłaniem i bez natrętnego moralizatorstwa, ot, tak dla wywołania uśmiechu i dobrej zabawy. No to siadłem i je napisałem. Do szuflady, a właściwie do czytania, bo to co napisałem wydrukowałem na zwykłej domowej drukarce i co wieczór czytałem synowi przed snem. Raz nie mogłem, więc zastąpiła mnie Żona. Wychodzi z pokoju Marcela i mówi: „dobre to jest, trzeba to wydać”.
– A Ty co na to?
– Zgadnij.
– „Tryb śląski”?
– Tak jest. Tylko, że mojej Żonie się nie odmawia.
– Jasne… Ślązaczka?
– Poniekąd. Z Dolnego Śląska. Ale ma dożywotni tytuł honorowej Górnoślązaczki.
– Zatem…
– Tak długo wierciła dziurę w brzuchu, że w końcu postanowiłem spróbować. Po dwóch latach poszukiwań udało się znaleźć zainteresowane wydawnictwo. „Cukierku, Ty łobuzie!” rynek przyjął z umiarkowanym entuzjazmem, książka została wydrukowana
w dość niskim nakładzie 2,5 tysiąca egzemplarzy i rozeszła się w kilka tygodni, potrzebny był dodruk, potem kolejny i jeszcze jeden… Dziś, po tych wszystkich latach tych dodruków było już kilkanaście, łączna liczba sprzedanych egzemplarzy wszystkich części – bo, jak wspominałem, książek w serii jest osiem – dobija do 300 tysięcy. Odbyłem setki spotkań autorskich w całej Polsce, dzieciaki, ku mojemu zdziwieniu, pokochały Cukierka do tego stopnia, że w Polsce powstało kilka jego fan-klubów. W międzyczasie założyliśmy z Żoną własne wydawnictwo – ona rzuciła, co mi niesłychanie pochlebia, dobrze rozwijającą się karierę menedżera w korporacji i zajęła się rozwojem mojej, pożal się Boże, tzw. kariery, ja podziękowałem za posadę pijarowca i zostałem pisarzem na cały etat.
– Sukces.
– Jak na polskie warunki, owszem.
– Przyznajesz się bez uruchamiania „śląskiego trybu”?
– Nauczyłem się przyjmować pochwały, jeśli oczywiście na nie zasłużyłem, i nie zaprzeczać obłudnie. Nie było łatwo.
– A jak to było z tą lekturą?
– Jak Boga kocham, nie mam zielonego pojęcia. Pewnego dnia zadzwoniła do nas koleżanka Żony i mówi: „Zośka (moja Żona ma na imię Joanna, ale wszyscy mówią do niej Zośka) ten wasz Cukierek jest na liście propozycji lektur do nowej podstawy programowej”. Sprawdziliśmy i rzeczywiście był. Szok i niedowierzanie. Ja oczywiście „śląski tryb”, bo to dopiero propozycja, na pewno nic z tego nie będzie, a Zośka – „zobaczysz, uda się”. No i się udało.
– Jak się to załatwia?
– Ha, robisz to samo, co wszyscy! W Polsce przecież nie da się przecież osiągnąć nic własnymi umiejętnościami czy ciężką pracą, wszystko się „załatwia”, prawda? Z początku walczyłem z tym stereotypem, ale od jakiegoś czasu
z wrodzonej przekory świadomie go utrwalam. Gdy mnie ktoś pyta, jak to załatwiłem, wydymam lekceważąco wargi i mówię, cedząc słowa: „no przecież wiadomo, KTO JESZCZE W TYM KRAJU LUBI KOTY”. W zależności od tego, po której stronie międzyplemiennego sporu pomiędzy polskimi odpowiednikami Tutsich i Hutu stoi pytający, wywołuję albo euforię, albo przerażenie. Sprawia mi to niesłychaną radość.
– Marcel polubił czytanie?
– Tu poniosłem częściową porażkę, czasem sięgnie po jakąś książkę, ale generalnie szału nie ma. Maciek, mój młodszy syn, czyta chętniej, ale trzeba go zaciekawić. Wtedy pochłania książkę tak jak ja w dzieciństwie – w jeden dzień. Generalnie trudniej dziś przekonać dzieciaki do czytania. Konkurencja za duża i za bardzo atrakcyjna, piktogramy i obrazki wygrywają ze Słowem.
– Oprócz książki o Cukierku, jesteś też m.in. autorem dwóch książek o historii Górnego Śląska – „Zdarziło sie na Ślonsku” oraz „Tam, kaj rodzom się djamynty”…
– Długo szukałem książek dla dzieci traktujących o historii naszego regionu, bo chciałem przekazać moim synom trochę wiedzy o dziejach ich hajmatu. Wszystkie, które znalazłem, były skażone czymś, co określam mianem „paradygmatu krupnioka”: my Hanysy, som my fajni, fedrujemy, a po szychcie jemy żur, gromy w szkata, dziwiymy sie na szpil fuzbalu – ja akurat piłki nożnej nie cierpię, całe życie kibicuję hokejowi – i idymy do gospody na piwo, gdzie przy okazji pośpiewamy sobie pseudobawarskie piosenki. Koszmar. Tymczasem nasza spuścizna historyczna i kulturowa jest przebogata, pełna niesamowitych historii i postaci „wartych pieśni”, jak określił to jeden z moich Mistrzów, Zbigniew Herbert. W obydwu książkach opowiadam historie wielkich Ślązaków – wynalazców, sportowców, naukowców, odkrywców – przykurzonych i pokrytych patyną czasu i niewiedzy; ludzi, którzy dokonali niesamowitych rzeczy, a są w Polsce i na Śląsku praktycznie nieznani. Na początku miały być tylko po śląsku, jednak Darek Wanat, ilustrator,
z którym współpracuję od lat, jest beznadziejnie gorolskim gorolem z Łodzi i niy poradzi po naszymu. Musiałem więc te historie przetłumaczyć na literacką polszczyznę. Jak już to było zrobione, pomyślałem, że po pierwsze, trochę tego szkoda, po drugie dwujęzyczność pozwoli nie zamykać tych historii w śląskim grajdołku i ograniczać odbiorców do grona tych, którzy znają śląszczyznę. Trawestując klasyka: „niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Ślązacy nie gęsie i swoich bohaterów mają”.
– Będzie trzecia część?
– Kiedyś na pewno, bo całość została pomyślana jako tryptyk. Na razie zbieram materiały i fundusze. Pomysłów i chęci nie brakuje, trochę gorzej z finansowaniem. Wydanie książki kosztuje krocie, czas zwrotu zainwestowanych środków jest długi, a moje książki o Śląsku nie cieszą się taką popularnością, jak te o Cukierku… Mimo wszystko chcę je pisać i wydawać, traktując to jako spłatę zobowiązań wobec regionu i kultury, które mnie ukształtowały.
– Chyba właśnie włączył Ci się „śląski tryb”…
– Nie tak łatwo go wyłączyć. Ale on ma też swoje dobre strony.
– Dziękuję za rozmowę  

Rozmawiał   Adam MOĆKO

 

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy