W numerze

Przeglądasz:

Numer 3/2020
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Szatniowe zawirowania

Rzadko się zdarza, by trener, który odnosi sukcesy, został zwolniony. Jeszcze rzadziej, by sam odchodził, nie majac żadnej lepszej oferty na oku. A to własnie wydarzyło się w Tychach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Upamiętnić światłem ofiary

W styczniu 1945 roku oswobodzono obóz Auschwitz-Birkenau, dlatego też każdego roku 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Dobre Perspektywy Kruczka i Chrobrego

Czasopismo Perspektywy po raz kolejny ogłosiło ranking liceów w kraju. I chociaż nasza okolica nie bryluje w nim jakoś szczególnie, to jednak wstydzić też nie mamy się czego. Wśród szkół wyróżnionych „srebrną tarczą” znajduje się, zresztą tradycyjnie już, pszczyńskie liceum im. Bolesława Chrobrego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Fragmenty wspomnień Ignacego Szypuły, zastępcy komendanta obozu w Łambinowicach

„Johann mu było (…) Zaciągnęliśmy go do warsztatu za tę brodę i wkręciliśmy mu ją w imadło. I podpalili, żeby wyglądał jak dziad. Krzyczał, że ma dzieci (…) Obcęgami wyrywaliśmy mu poznokcie, jeden po drugim (…) Zaczęliśmy pukać mu w głowę kluczami (…) Edek powiedział, że to białe to mózg.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Swojego zbrodniarza nie oddamy

Salomon Morel jest symbolem zbrodni na Ślązakach, które działy się w Polsce od stycznia 1945 roku.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Polskie czy komunistyczne?

Zasadniczo spór toczy się właśnie o to: polskie czy komunistyczne? Represje, które dotknęły Ślązaków w latach 1945-48 były dziełem Polaków czy komunistów. Obozy koncentracyjne, uruchomione ponownie pod koniec stycznia 1945 roku w świętochłowickiej Zgodzie, w podopolskich Łambinowicach, w Mysłowicach, Jaworznie, a nawet w Auschwitz i wielu innych miejscach - czyje były? Polskie czy komunistyczne?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Zaniemówienie

Pod koniec stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła Tychy. Zamiast jednak tekstu dziennikarskiego na ten temat, publikujemy fragment powieści Justyny Wydry „Zaniemówienie”. Bo powieść ta jest kompilacją rodzinnych wspomnień autorki oraz solidnej kwerendy po archiwach. Występujące w niej postaci: kupiec Stabik i jego zięć Peters, farorz Osyra, polski patriota Zaręba, doktor Krusche czy nawet aktywista NSDAP Gampig (tu już martwy) – to postaci jak najbardziej prawdziwe. I ich losy są też dość wiernie oddane, choć to powieść, a nie reportaż… Równie wiernie są oddane realia końca stycznia 1945 roku w Tychach i Katowicach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 3/2020

Polski wędrowiec zostaje w domu

Bocian to symbol naszego kraju i znany jest ze swoich dalekich podróży.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy