W numerze

Przeglądasz:

Numer 2/2020
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Tak gra tylko WOŚP!

To największa akcja charytatywna na świecie a wszystko wskazuje na to, że w tym roku pobity zostanie kolejny rekord. Mimo nagonki na WOŚP z wykorzystaniem całego aparatu państwa, państwowych (tzw. publicznych) mediów i tak dalej, pokazujemy, że mamy wielkie serca. Że jeśli państwo nie potrafi lub nie chce zapewnić naszym dzieciom opieki zdrowotnej na poziomie XXI wieku, to my postaramy się o to sami. Nie inaczej było i w tym roku, podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który miał miejsce 12 stycznia.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Budżet po mysłowicku

W Mysłowicach wojna między radnymi a prezydentem trwa na całego. To nie delikatne przepychanki, jak w Lędzinach (patrz na sąsiedniej stronie). Sytuacja jest zresztą jakby odmienna. W Lędzinach burmistrz na potęgę zadłuża miasto, w którym poza tym nic się nie dzieje – w Mysłowicach prezydent po raz pierwszy w historii miasta stworzył budżet bez deficytu, co nie przeszkodziło radnym go zdemolować.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Będzie referendum?

W ciągu ostatniego roku pisaliśmy o sprawie już kilka razy. Mimo, iż Rada Miasta, ani obecnej, ani poprzedniej kadencji, konsekwentnie nie wyraża zgody na sprzedaż działek w centrum miasteczka – burmistrz niemal co sesję wnosi pod obrady zgodę na tę transakcję.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Lanie nadeszło z północy

Trudno wygrywać mecze, jeśli nie strzela się goli, a to właśnie pokazują hokeiści GKS-u Tychy. przez sześć tercji, dwa mecze – zdobyli ledwie jedną bramkę. Oddają dużo strzałów, ale nic z tego nie wynika, więc te dwa ostatnie spotkania przegrali.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Budryk solidnie nastraszył

W ostatnich latach najczęściej tak jest, że jeśli słyszymy o tąpnięciu, to albo kopalnia Budryk, albo Wujek.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Mały żubr ma już imię!

W konkursie na imię dla małego żubrzyka (żuberka?), który został odrzucony przez stado spłynęło 600 propozycji, a wśród nich znalazło się imię PLESTOR które dzisiaj nosi pszczyński żubr.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Mysłowicki strażak odznaczony

W dniu 8 stycznia tego roku młody strażak z Mysłowic został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej państwowym odznaczeniem za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 2/2020

Podróż za jeden uśmiech w ferie

Powraca akcja z ubiegłorocznych ferii zimowych czyli „Kolej na Ferie”, w ramach której dzieci i młodzież będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskiej

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy