W numerze

Przeglądasz:

Numer 1/2020
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Meksykańska telenowela przy Edukacji

Trwa ostatni tydzień zimowych urlopów piłkarzy GKS-u Tychy, którzy treningi po świąteczno-noworocznej przerwie wznowią najpóźniej spośród wszystkich drużyn zaplecza ekstraklasy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Orszak Trzech Króli przemierzył większość miejscowości

6 stycznia było w Polsce nie mniej, niż 2700 królów! Orszak, z trzema królami w każdym, pojawił się bowiem w nie mniej, niż 900 miejscowościach. Gdzieniegdzie królów było więcej, niż trzech.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Znaleźli niszę

O tym, że życiem rządzi przypadek, świetnie przekonali się Agnieszka i Tomasz Trzosowie, konserwatorzy zabytków po krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Gdy po jej ukończeniu zdecydowali się zamieszkać w Tychach, krakowscy znajomi śmiali się, że co będą tu robić, renowować wieżowce? Tymczasem dziś wawelskie sarkofagi królów przyjeżdżają na renowację do ich tyskiej pracowni. Bo tak się złożyło – przypadkiem – że Trzosowie stali się specjalistami właśnie od konserwacji grobowców i sarkofagów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

S-1 ma być w 2023

Kolejne polskie rządy planują tę drogę chyba od końca XX wieku. W zasadzie nie wiadomo po co, bo przebudowana „gierkówka”, ze wszystkimi bezkolizyjnymi węzłami (tak, jak obecnie ma to miejsce w Tychach) spełniłaby zadanie równie dobrze, a byłaby znacznie tańsza. A za to – nawet w naszej okolicy – przydałoby się wiele nowoczesnych, przepustowych, ekspresowych dróg, znacznie potrzebniejszych, niż równoległa do „gierkówki”. Choćby połączenie Tychów z Mikołowem i dalej, z węzłem autostrady A-1 lub A-4 w okolicach Gliwic.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Putina wizja historii

Okres między świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli, upłynął polskim politykom na lżeniu Władimira Putina, prezydenta Rosji. Bo tenże Putin był łaskaw nie zgodzić się z rezolucją Unii Europejskiej w sprawie przyczyn wybuchu II wojny światowej, a pokazującą jego kraj w złym świetle. W oparciu o liczne dokumenty Putin udowadniał, że rezolucja oparta jest na błędnych przesłankach. I raczej historycznych mitach, niż historycznej prawdzie. W odpowiedziach próżno szukać merytorycznej z nim dyskusji. „Putin kłamie” – mówią wszyscy, od premiera państwa po gminnego radnego. Tylko nikt nie potrafi Putinowi żadnego konkretnego kłamstwa wytknąć.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Słynna bieruńska szopka

Jak co roku w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu pojawiła się ruchoma szopka, która zdobi kościół nieprzerwanie od 1955 roku i co roku przychodzą ją oglądać nie tylko mieszkańcy, ale również liczni turyści.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Pobiegli by pomóc i pożegnać stary rok

Ostatniego dnia roku 2019 odbył się już po raz siódmy Towarzyski Bieg Sylwestrowy w Mysłowicach, a w jego ramach dwa biegi główne dla uczestników którzy ukończyli 15 rok życia - trasa biegowa o długości 4 kilometrów i bieg nordic walking o tej samej długości, oraz biegi towarzyszące (trzy biegi dla młodszych uczestników), a cały dochód z imprezy został przekazany na cele statutowe Hospicjum Cordis.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 1/2020

Miejscowy od zawsze!

W gminie Bojszowy nadal trwa niezwykła akcja pod nazwą „Bajtel z gminy Bojszowy”.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy