W numerze

Przeglądasz:

Numer 52/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Zróbcie to po raz dziewiąty!

To będzie gorąca końcówka roku w Tychach. 27 i 28 grudnia na Stadionie Zimowym rozegrane zostanie „final four” Pucharu Polski. W półfinale GKS zmierzy się z Unią Oświęcim.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Utopcowe story

Czy wiecie, w jakich okolicznościach Bieruń otrzymał prawa miejskie? Znacie przebieg strajku w kopalni „Piast”?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Historia Śląska to… historia karpia!

Prawie każdy z nas słyszał albo czytał, że karp nie jest wcale żadną naszą tradycją, że to dopiero komuniści, nie mając innych ryb, wmówili nam, że tradycyjny, świąteczny, jest właśnie on. Ale w takim razie komunistą był ostatni książę pszczyński Jan Henryk XV von Hochberg, bo z zachowanych zapisek wiemy, iż w roku 1931 sam wprawdzie na Wigilię zjadł sandacza, ale pałacowej służbie jak najbardziej podano karpia. I wszystko wskazuje, że była to dla nich taka sama Wigilia jak wcześniejsze i późniejsze. Tak więc w dawnym księstwie pszczyńskim teoria o komunistycznym karpiu jest kompletnie chybiona.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Tam, gdzie dziś Fiat, był Wielki Staw

Ale nie tylko tam. Wielki Staw Bieruński był akwenem nieporównywalnie większym od Jeziora Paprocańskiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Paprocański też

Myślicie, że Jezioro Paprocańskie jest Jeziorem?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Kłokocz – czyli historia pomyłek

Gdy w wikipedię wpiszemy Osław, pojawi nam się krótka wzmianka: „Oslaw (inne formy to Osław, Oslav) – uczeń misjonarzy Cyryla i Metodego, wysłany w 863 roku z Nitry na Słowacji z misją chrystianizacyjną na Śląsk.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019
więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 52/2019

Walka o świetlną stolicę Polski trwa!

Już po raz jedenasty organizowany jest konkurs na najpiękniej przyozdobione miasto w okresie świątecznym czyli „Świeć się z Energą”. W okresie świątecznym miasta przyodziewają się w lampki i ustawiają na placach świecące ozdoby. Również w tym roku walka na świąteczną iluminacje trwa i to bardzo zaciekła, gdyż na zwycięskie miasto zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i w skali kraju czekają atrakcyjne nagrody i tytuł „Świetlanej Stolicy Polski”

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy