W numerze

Przeglądasz:

Numer 51/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Dzięki darmowym terminalom mieszkańcom żyje się wygodniej!

W województwie śląskim blisko 20 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na instalację terminala płatniczego z Programu Polska Bezgotówkowa. W ramach Programu właściciele firm mogą otrzymać terminal na 12 miesięcy za darmo. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy doceniają tę zmianę i coraz częściej sięgają po płatności bezgotówkowe. Możliwość płacenia kartą jest dostępna w sklepach, punktach usługowych, ale także coraz częściej na straganach, w schroniskach, szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Lider coraz pewniejszy

Całkiem niedawno pisaliśmy, że Tychy lidera tabeli gonią, gonią a dogonić nie mogą. I stało się, tyszanie mają już nad Jastrzębiem trzy punkty przewagi.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

My wymyślamy, wy płaćcie

Rząd uprawia radosną twórczość finansową, mającą nam pokazać, jak o nas dba. A to da 500+ na każde dziecko, a to obniży podatek PIT, a to znów podniesie płacę minimalną. I wiele innych. Za każdą taką decyzją idą jednak mniejsze pieniądze dla samorządów. Samorządów, które zmuszone są realizować rządowe obowiązki.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Świąteczne zamieszanie na Baczu

W ostatni weekend przed wigilią Bożego Narodzenia odbędzie się w Tychach bożonarodzeniowy jarmark. Wydarzenie nie tylko będzie obfitowało w pełne smakołyków i pięknych rzeczy kramów, ale również występy na scenie i różnego rodzaju animacje, warsztaty dla tych małych i nieco starszych.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Morderstwo z mowy nienawiści

Było to 19 grudnia. Przez Warszawę szedł kondukt żałobny, za trumną prezydenta RP. Polska była podzielona na pół, na dwa nienawidzące się plemiona. Jak dziś. Wtedy nienawiść poszła tak daleko, że owładnięty nią prawicowy antysemita dokonał mordu na Pierwszym Obywatelu Rzeczypospolitej.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Mam większe możliwości

Rozmowa z Gabrielą Morawską-Stanecką, wicemarszałkinią senatu, senatorem z Tychów, Mysłowic i powiatu bieruńsko-lędzińskiego

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Handel - największy przywilej

Zanim nastała era centrów handlowych i hipermarketów, w miastach i miasteczkach i na wsiach królowały małe prywatne sklepiki - wielu z nas bywało na targu, gdzie podobnie jak na przykład w M1, można było znaleźć wszystko czego się potrzebowało: słodycze, choinkowe lampki, świeże owoce, kwiaty, elektronikę od „ruska”, egzotyczne ciuchy od „turka”. Teraz, wraz z wszechobecnością sklepów wielkopowierzchniowych, miejskie targowiska zaczynają powoli znikać, bo po co marznąć na zimnie, przechodząc przez kolejne alejki, jeśli można pójść do hipermarketu i kupić wszystko to, czego się potrzebuje, w ciepełku.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 51/2019

Sympatyczny pasożyt

Święta już niedługo wiec nie sposób nie wspomnieć w mojej rubryce o jemiole, która jest (pół)pasożytem chociaż to nie ujmuje jej sympatyczności w tym szczególnym świątecznym okresie - bo kto oglądając świąteczne pasmo filmowe nie odniósł wrażenia, że pod tą pasożytująca na innych krzewinką odbywają się najromantyczniejsze sceny tych filmów?

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy