W numerze

Przeglądasz:

Numer 49/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Najlepsza miejska ulica do dziewięciu domów

Przy lędzińskiej ulicy Blych znajduje się dziewięć domów. Właśnie prowadzona jest do nich droga za 3,5 miliona złotych. Tak więc do jednego kosztuje ona niemal 400 tysięcy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Zróbcie to po 43 latach!

Po raz drugi w historii, a po raz pierwszy od sezonu 1976/77, GKS Tychy ma szansę awansować do ćwierćfinału Pucharu Polski. W środę o 20:45 przy Edukacji 7 zacznie się spotkanie 1/8 finału z ekstraklasowym ŁKS-em Łódź. Dla tyszan, którzy zakończyli już ligowe granie, to ostatni akord piłkarskiego 2019 roku.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Zbierzemy jeszcze raz!

To miał być typowy bieg charytatywny. Bieruński Bieg Pięciu Kopców to impreza, która już się sprawdziła, więc w tym roku organizatorzy postanowili zbierać pieniądze dla Fabiana Koćwina i na budowę sali rehabilitacyjnej Fundacji Śląskiego Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Nie ma powodów do obaw

Choć GKS Tychy przegrywa w sezonie zasadniczym PHL najczęściej od pięciu lat, to fachowcy są zdania, że drużyna Andrieja Gusowa wkrótce i tak zrzuci JKH GKS Jastrzębie z fotela lidera.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Pies czy jednak żaba?

Park Północny w Tychach jest ostatnio miejscem zażartych sporów. Między miłośnikami psów a miłośnikami żab. Chodzi o działkę, po byłej strzelnicy LOK, na której ci pierwsi chcą ogrodzonego wybiegu dla psów, a ci drudzy woleliby raczej coś na kształt rezerwatu, ścieżki przyrodniczej, do której swego czasu miasto podobno się przymierzało.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Pszczyński król puszczy

Żubr, bo o nim dziś będzie mowa, jest jednym w najstarszych gatunków ssaków żyjących na ziemi, a jego wygląd przez ten czas niewiele się zmienił. Przechadzał się niespiesznie po lądach razem z innymi prehistorycznymi zwierzętami, takimi jak mamuty czy tygrysy szablozębne, które w przeciwieństwie do niego dawno już wyginęły.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

 

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy