W numerze

Przeglądasz:

Numer 48/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Kolej - przestrzeń innego czasu?

Już w szkole na lekcjach historii, gdy uczono o dawnej kolei żelaznej, nauczyciel mówił „według przyjazdów pociągów ludzie regulowali zegarki”, ale wbrew pozorom nie wynikało to z ich niezawodności i punktualności, którą rozumiejąc bezpośrednio z cytatu, im przypisywano.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Instytut marszałka Chełstowskiego

Tyski marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski w miniony piątek ogłosił informację, która zaszokowała wszystkich ceniących kulturę śląską. Otóż Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zostanie przekształcony w… Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Tak  zdecydował zarząd województwa.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Jubileuszowy FIAT

18 listopada okazał się symboliczny dla zakładu FCA(Fiat Chrysler Automobiles). W tym dniu z taśmy tyskiej fabryki zjechał 12-milionowy samochód, którym okazał się Fiat 500.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Nie ma nudy, nie ma radości

Tyszanie strzelają tej jesieni na potęgę, ale tracą niewiele mniej. Coraz więcej wskazuje na to, że realnym celem GKS-u w tym sezonie będzie zajęcie miejsca w czołowej szóstce tabeli. Bezpośredni awans do ekstraklasy jawi się jedynie jako marzenie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

PKM znów na podium

Tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej potwierdziło, że należy do najlepszych w Polsce przewoźników miejskich. Już drugi rok z rzędu zajęło 2. miejsce w ogólnopolskim rankingu przewoźników miejskich Dziennika Gazeta Prawna, w którym bierze udział ponad 60 największych tego typu polskich firm.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

13- letni sześćdziesięciolatek

Lekarze, także na naszym terenie, alarmują, że coraz więcej nastolatków ma problemy z kręgosłupem szyjnym. Dolegliwość wcześniej znana tak naprawdę tylko emerytom. Tyski czy pszczyński uczeń kręgosłup ma chory. Podobnie jak jego rówieśnik w Barcelonie i Londynie. Ale warto wiedzieć czemu!

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Każdy z nas czasem potrzebuje drugiego człowieka. Takiego któremu można powiedzieć o wszystkim a on wysłucha, czasem skrytykuje ale zawsze służy radą i wsparciem. Utworzenie takich wartościowych, głębokich i trwałych relacji nie jest proste, a posiadaniem prawdziwego przyjaciela mogą pochwalić się w dzisiejszych czasach nieliczni. Jak to kiedyś mówiono przyjaciela poznaje się w biedzie albo chcąc poznać przyjaciela trzeba z nim zjeść beczkę soli. Bawią mnie filmiki telewizyjne, gdzie każda pani ze swoich problemów zwierza się swojej najlepszej przyjaciółce. Bo ilu z nas posiada prawdziwego przyjaciela, nie najlepszego, ale choć jednego. Mój mąż ma, ale właśnie na stałe emigruje z Polski. Ja nie mam.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2019

Inwazja sprzed milionów lat

Co jakiś czas przybliżam na tej stronie obce, inwazyjne gatunki, które osiedlają się na naszym terenie. Na przykład jenot, klon jednolistny, biedronka azjatycka, żółw czerwonolicy, czy w ostatnim numerze nutria. Jednakże nie wiem czy ktoś w kontekście gatunku inwazyjnego spojrzał na siebie.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy