W numerze

Przeglądasz:

Numer 47/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Tak dla spalarni

Pewnych słów i tematów nie lubimy. Należy do nich z pewnością spalarnia odpadów, kojarząca nam się - na przekór nowoczesnym technologiom – z dymiącymi kominami i smrodem. Prawda jest jednak taka, że jest to najczystsza metoda pozbywania się odpadów i że wprowadzenie tej metody jest nieuchronne. Do takiego wniosku doszło też obradujące 13 listopada Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponieważ jednak wiedzą, jak kojarzy się większości termin „spalarnia odpadów” unikają go, wyrażając zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Ten wredny futbol

Najliczniejsza od roku publiczność na stadionie w Tychach przełknęła gorzką pigułkę. GKS prowadził z Radomiakiem już 2:0, miał „czub” tabeli na wyciągnięcie ręki, ale nie pierwszy raz w tym sezonie w samej końcówce roztrwonił prowadzenie.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, najbardziej kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Gorące motocyklistki dla szpitala a lekarki nie gorsze

 Rozbierane kalendarze śląskich motocyklistek to już powoli tradycja, powstał właśnie czwarty, na rok 2020.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Pobił i nagrał telefonem

Wszystko zaczęło się wieczorem 5 listopada na dworcu autobusowym w Mikołowie, gdzie 15- letni łaziszczanin, został zaczepiony przez 19- letniego mieszkańca miasta i zapytany za którym klubem piłkarskim jest.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Trudny wtorek na Oświęcimskiej

12 listopada we wtorek około godziny 18.50 dyżurni tyskiej policji oraz straży pożarnej dostali zawiadomienie o potrąceniu mężczyzny w Tychach przy ulicy Oświęcimskiej, niedaleko fabryki samochodów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019
więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy