W numerze

Przeglądasz:

Numer 42/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Jest kilka niespodzianek

Wybory zawsze przynoszą emocje i niespodzianki. Nie inaczej było i tym razem, a niespodzianek jest wiele zarówno w skali kraju, bo okazuje się choćby, że do Sejmu nie dostał się Stanisław Piotrowicz, PiS-owski eks- prokurator, który choć miał miejsce na liście dobre, dostał dopiero jej 10 wynik. W naszych zaś okolicach na pewno sensacją jest zwycięstwo w wyborach senackich kandydatki lewicy Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, z wydawało się pewniakiem Czesławem Ryszką z PiS-u.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

W Tychach będzie nowy sąd

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że w Tychach powstanie nowy budynek sądu rejonowego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Jest drugi taki region w świecie?

Zapowiadając tydzień temu tekst o śląskich noblistach dokładnie na to liczyłem. Że we środę dołączy do nich kolejna osoba – pisarka Olga Tokarczuk. I tak naprawdę to jej Nobel jest powodem, żeby śląskich noblistów przypomnieć. Bo większość
z nas nic o nich nie wie. Grzegorz Schetyna dowiedziawszy się o jej Noblu napisał: pierwszy literacki Nobel na Dolnym Śląsku. A to nieprawda. Pierwszego, 117 lat wcześniej dostał Gerhard Hauptmann, autor wyśmienitych naturalistycznych dramatów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Zmarł Janusz Mierzwa

Chociaż na internetowym portalu znanylekarz.pl można znaleźć niemal każdego medyka, to naprawdę znanych lekarzy jest znacznie mniej.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Pierwszy tyski profesor oświaty

Profesor oświaty to tytuł honorowy dla belfrów, którzy spełnią szereg bardzo wyśrubowanych wymagań – a zarazem szczyt awansu zawodowego nauczyciela. Każdego roku prezes rady ministrów wręcza 25 nauczycielom
z całego kraju – z okazji Dnia Edukacji - takie wyróżnienie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Pszczyńscy samorządowcy chwilowo aktorami

Aby zebrać sprzęt specjalistyczny  dla Szpitala Powiatowego, pszczyńscy samorządowcy  łapią się najróżniejszych pomysłów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 42/2019

Skok na pachnidła

Policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy 21 września mieli ukraść perfumy z półki jednego ze sklepów przy ulicy Wyszyńskiego w Tychach.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy