W numerze

Przeglądasz:

Numer 41/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

„Szmata z PiS-u”. Sprawca zatrzymany

Komentując internetowy wpis Anity Skapczyk, kandydatki PiS-u do Sejmu z Tychów, internauta Maks S.” napisał: „tę szmatę z pisu to spalić na stosie a nie tylko banery niszczyć”. Pseudonim nie wystarczył, autor został zatrzymany i odpowie za mowę nienawiści i nawoływanie do przestępstwa. To 40-letni mieszkaniec Tychów, który niezależnie od tego, jakie zarzuty usłyszy, ma zakaz zbliżania się do Anity Skapczyk.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Boją się, że temat kopalni wróci

Mieszkańcy gmin, w których planowała wydobycie prywatna kopalnia Studzienice boją się, że po wprowadzeniu górniczej specustawy (pisaliśmy o niej przed tygodniem) temat powróci

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Kulinarny Ogień dla Świetlikowa

Dokładnie w dniu wyborów, 13 października w Tychach zjawi się  niemal 50 szefów kuchni z całej Polski, by na terenie Browaru Obywatelskiego i Restauracji Browarowa 21 wziąć udział w imprezie Kulinarny Ogień dla Świetlikowa. Dochód z niej w całości powędruje na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla dzieci Świetlikowo w Tychach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Zbiórka na wszystko

„Zbieram bo inni zbierają”. Na taki opis zbiórki trafiałam przeglądając portal zrzutka.pl i chyba to pokazuje spore spectrum zbiórek.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok-Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel - Mysłowice

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Pomóżmy by oni mogli dalej pomagać

Zima zbliża się wielkimi krokami, co poczuł każdy, kto w poniedziałkowy poranek musiał drapać samochodowe szyby.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Dwie karetki tuż przed wyborami

Trudno nie odnieść wrażenia, że nagłe rozdawnictwo karetek pogotowia ratunkowego ma ścisły związek z wyborami, tym bardziej jeśli w Tychach w imieniu samorządu dziękuje wiceministrowi Anita Skapczyk, szeregowa radna, ale za to kandydatka PiS-u na posła.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 41/2019

Tako rzecze Ryszka

- Pewną religią staje się ekologia. To zagrożenie CO2. To jest zapełnienie pustki po Bogu. Bo gdyby ludzie żyli wiarą, wierzyli w Boga, to dbaliby o czyste powietrze - mówi na antenie Radia Warszawa (należącego do diecezji warszawsko-praskiej) Czesław Ryszka, kandydat na senatora w okręgu składającym się z Tychów, Mysłowic i powiatu bieruńsko-lędzińskiego, dając swoją zaskakującą wykładnię braku dbałości o środowisko.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy