W numerze

Przeglądasz:

Numer 39/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Ta drużyna gra do końca!

Szanowni Państwo, żarty się kończą. Skoro GKS Tychy z wyjazdów do Mielca i Bielska-Białej był w stanie przywieźć cztery gole i cztery punkty, to trzeba się z nim poważnie liczyć. Dalsza część sezonu zapowiada się ekscytująco. Na początek – Puchar Polski!

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Wiadukt w remoncie

Pięć lat temu odetchnęliśmy z ulgą, gdy zakończyła się przebudowa DK-1 w Tychach. Dzięki temu Tychy są jedyną  miejscowością na trasie od Bielska-Białej do Katowic, gdzie ruch odbywa się bezkolizyjnie, nie ma ani jednych świateł, ale te kilka lat remontu to dla kierowców był dramat.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Specustawa stanu wojennego

4 września w Imielinie odbyła się manifestacja przeciw budowie w mieście kopalni. Najprawdopodobniej nie miała już ona od pięciu dni znaczenia, bo wtedy właśnie kilku posłów PiS-u złożyło w sejmie projekt ustawy nazwany specustawą górniczą. Ma być przyjęta tuż po wyborach i odebrać społecznościom lokalnym jakikolwiek wpływ na to, czy powstanie u nich kopalnia, czy nie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Młodzież strajkuje, ale nie rozumie

W miniony piątek, 20 września, w Tychach pod Żyrafą odbył się szkolny strajk klimatyczny. Zjawiło się kilkuset młodych ludzi, pomiędzy (tak na oko) 13 a 18 rokiem życia, by upominać się o klimat, by dorośli wzięli sobie sprawę do serca. Mieli wiele haseł na kartonach, niektóre cudowne.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Tabletka dobra na wszystko?

25 września  to Światowy Dzień Farmaceuty. Dobra chyba okazja, by zadać sobie tytułowe pytanie: Tabletka dobra na wszystko? Polacy chyba uważają, że tak, bo jak wynika z raportu CBOS-u sprzed trzech lat, Polska znajduje się na drugim miejscu wśród  krajów europejskich z największym spożyciem leków.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

200 000 reklam rocznie

Komu służą owe wszystkie leki i suplementy diety? Przede wszystkim koncernom farmaceutycznym, które biją na nich ogromną kasę.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Leki które nie leczą a szkodzą

Leki po które tak chętnie sięgamy, działają nie tylko na nas, ale również na środowisko w którym żyjemy. Pytanie czy mamy taką świadomość biorąc kolejną paczkę przeciwbólowych z półki.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 39/2019

Później, ale z większą pompą

Zbierają się tam co roku, zazwyczaj 5 września, czyli w rocznicę zbrodni. Krewni zamordowanych, ale jeden z nich, wiceprzewodniczący rady powiatu bieruńsko-lędzińskiego Marek Spyra potrafił też zamówić autokar, aby zabrać uczniów lędzińskiego gimnazjum. Bo ta mogiła sześciu ludzi, chociaż leży w Mysłowicach, jest częścią lędzińskiej historii.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy