W numerze

Przeglądasz:

Numer 38/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Na światowym poziomie

W najbliższy weekend, a w zasadzie już od czwartku na hali sportowej Bieruńskiego Ośrodka Sportu będzie można oglądać badminton na najwyższym światowym poziomie. Yonex Polish International to coś na kształt czołowych turniejów ATP w tenisie ziemnym.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Superpuchar dla GKS-u. Po raz trzeci!

Tyszanie bardzo udanie zainaugurowali sezon na krajowych lodowiskach, rozbijając na wyjeździe (6:1) JKH GKS Jastrzębie w meczu o Superpuchar Polski.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Burza o maty treningowe

Mysłowice to miasto wielu problemów. Kto by pomyślał, że prawdziwą burzę w mediach i samorządzie wywoła zakup przez MOSiR mat do trenowania dla dzieci.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Leszek wiedział, nie powiedział?

Startujący w naszym okręgu (nie dotyczy powiatu mikołowskiego) senator PiS-u Leszek Piechota - wybrany w roku 2015 jako senator PO – tym razem z szóstego miejsca listy PiS-u postanowił powalczyć o mandat poselski. I wzbudził sensację, bo na kilkanaście dni przed losowaniem, znał numer listy PiS-u.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Karol V – u nas Zapomniany

Dawno temu w tyskim liceum Norwida uczono mnie, że ten hiszpański król miał powiedzieć „W moim państwie słońce nie zachodzi nigdy”. Tylko nie powiedziano mi wtedy, że jego państwo to nie tylko Hiszpania, ale też… Tychy, Mikołów, Pszczyna, w zasadzie cały Śląsk. I znacznie więcej, bo Karol V władał w Europie tak rozległymi terytoriami, jak nikt przed nim i nikt po nim. Mija właśnie 500 lat od jego koronacji.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Znajomości zza ekranu

Internet dzięki swojemu nieograniczonemu zasięgowi w wielu kwestiach ułatwił życie. Wystarczy klik, klik i możemy wirtualnie wybrać się nad brzeg mórz czy do tropikalnego lasu. Odświeżyć znajomości a nawet zawiązać nowe. Ale wraz z dobrodziejstwem sieci łączy się też liczne zagrożenia - oszustwa internetowe, kradzieże, czasem wielkie rozczarowania ale też realne zagrożenia życia i zdrowia użytkowników który nie są świadomi lub te zagrożenia po prostu bagatelizują.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Uwaga na lalkę

W ostatnim czasie śląska policja zaczęła wydawać komunikat ostrzegający przed kolejną niebezpieczną grą, od jakiegoś czasu krążącą w sieci.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Policja apeluje i edukuje

Jak mówi Agnieszka Żyłka p.o. oficera prasowego KMP w Katowicach: Katowiccy policjanci zajmujący się profilaktyką prowadzą spotkania z zakresu bezpieczeństwa w internecie.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy