W numerze

Przeglądasz:

Numer 37/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Szpital bez lekarzy ale z azbestem

Remont, który trwa obecnie w tyskim szpitalu Megrez miał planowo zakończyć się w przyszłym roku. Jednak nieprzewidziane okoliczności spowodowały, że potrwa zapewne do wiosny 2022 roku.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Ukarani za German death camps

Kwota może nie jest wielka, ale wstyd i owszem. BO GKS Tychy jest pierwszym klubem w pięcioletniej historii Hokejowej Ligi Mistrzów, który został ukarany za transparent o treści politycznej, wywieszony na trybunach w trakcie meczu.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Cudzoziemców przybywa

Od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach zarejestrowano 5.717 „oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi”. W analogicznym okresie roku poprzedniego zarejestrowano ich znacznie mniej: 4.417.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Ruszyła jubileuszowa Jesień Organowa

8 września koncertem jubileuszowym w hołdunowskim kościele pw. Chrystusa Króla zainaugurowano jubileuszową, dwudziestą edycję Jesieni Organowej w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Jej pomysłodawcą był poprzedni starosta powiatu, Piotr Czarnynoga, który sam na organach gra więcej niż poprawnie, i w czasach gdy pełnił urząd zwykł mawiać, że jest najlepszym organistą wśród starostów i najlepszym  starostą wśród organistów

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Nasza najpiękniejsza

W sobotę 7 września w amfiteatrze w Świnoujściu odbył się finał Miss Polski Nastolatek 2019. Tytuł zdobyła mieszkanka Orzesza, 18-letnia Magdalena Michalska.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Rajdowe ściganie po śląskich drogach

115 załóg stanęło na starcie Rajdu Śląska 2019, który zorganizowany został w weekend 6 i 7 września.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 37/2019

Bojowy wózek rugbysty

Rugby na wózkach jest pochodną koszykówki na wózkach i hokeja na lodzie.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy