W numerze

Przeglądasz:

Numer 36/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Ambicja, walka, nadzieja – i punkt

GKS Tychy przywitał się z Champions Hockey League punktem urwanym niemieckiemu Adler Mainnheim. Wicemistrzowie Szwecji ze Sztokholmu byli zbyt silni.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Bitwa o Wojaczka

Na powakacyjnej sesji mikołowskiej Rady Miasta emocje rozpaliły się przy pozornie nudnym  temacie sprawozdania z działalności Instytutu Mikołowskiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Będzie otwarty basen i druga tafla

Okolice tyskiego aquaparku staną się prawdziwym centrum sportowym. Obok parku wodnego powstanie tam – jak zdecydowano  w tyskim ratuszu – odkryty basen, na który tyszanie czekają od lat, a także druga  tafla lodowa, która w mieście potrzebna jest jeszcze bardziej.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Senacki galimatias

Temat do pisania jest trudny, bo gdy piszemy te słowa, we wtorek po południu, nie wiemy w zasadzie nic, a gdy w środę Echo pojawi się w kioskach, będzie wiadomo wszystko.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Dyrektor ochrony środowiska zajmuje się wszystkim, tylko nie ochroną środowiska

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i  szkody górnicze, bo teren  może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Weź telefon i utoń w długach

Nasz świat zdominowała technologia. Bez najnowszego telefonu czy laptopa nie mamy czego szukać. Teraz smartfon jest naszą wizytówką: im lepszy, tym większe jest prawdopodobieństwo że nie zostaniemy odrzuceni przez grupę.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Szli przez Śląsk, gdy nikt się już tu polskiego wojska nie spodziewał

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 36/2019

Disco Polo pod gradem

Niektórzy mówią,  że dwie rzeczy mają w Polsce więcej zwolenników, niż tych, którzy się do tego przyznają. To PiS i Disco Polo.

 

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy