W numerze

Przeglądasz:

Numer 35/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Samanta, Perły i nabuzowani bracia

Ostatni weekend stał w regionie pod znakiem dwóch dużych wydarzeń  kulturalnych. Można było wybrać albo Dni Pszczyny, które należą do najbardziej  znanych (bo tradycyjnie najlepszych) tego typu imprez na Śląsku, albo trwający od 23 do 25 sierpnia Port Pieśni Pracy, czyli też mający już swoją renomę festiwal szantowy w Tychach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Zaczynamy wielkie granie

To już! Przed nami weekend z Champions Hockey League. W piątek GKS Tychy zagra na Stadionie Zimowym z wicemistrzem Szwecji, w niedzielę – z mistrzem Niemiec.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Gdy zespół wygrywa, łatwiej szukać inwestora

ROZMOWA z Leszkiem Bartnickim, prezesem KP GKS Tychy SA.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Odeszła Łucja Staniczek, wielka propagatorka śląskości

Przede wszystkim była tyszanką, Ślązaczką. Śląskość wytyczyła jej całą drogę życiową. I wraz ze śmiercią Łucji Staniczek śląskość wiele straciła. Śląskość otwarta, bo z jednej strony kochała mowę śląską, śląskie zwyczaje, tradycje, z drugiej strony twierdziła, że Ślązakiem ma prawo nazywać się każdy, jeśli kocha ten region, i nieważne, w jakim języku mówi i co je na wigilię.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Ostatni wywiad, którego dwa lata temu udzieliła „Echu” Łucja Staniczek

Wywiad ukazał się w cyklu: "Babciu, dziadku-opowiedz swoim wnuczętom". We wrześniu ukaże się w formie książkowej "Tyscy seniorzy opowiadają - rozmowy Danuty Wencel".

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Mysłowice pomagają

Mysłowicka Fundacja Bajtel – Mysłowice Pomagają włączyła się w akcję Okulary dla Afryki. Jest to już trzecia jej edycja.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Tarczyński chce zjeść Kanię

Chociaż zakłady mięsne Kania, będące jednym z największych pracodawców powiatu pszczyńskiego i jednym z najbardziej znanych producentów wędlin w Polsce mówią, że po finansowych zawirowaniach wychodzą już na prostą, najwyraźniej wciąż gromadzą się nad nimi coraz gęstsze chmury.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 35/2019

Szkoła i co dalej?

Zbliża się początek roku szkolnego, po wielu zawirowaniach uczniowie podostawali się do szkół ponadpodstawowych, jednak nie wszyscy do tych, gdzie chcieli, co głównie spowodował zdublowany rocznik. Szczególnie zawiedzeni są ci, którzy swoje kroki chcieli skierować do dobrych renomowanych liceów, a zostali odprawieni z kwitkiem. Ale wtedy pojawia się myśl, że jeśli tyle osób jest chętnych by pójść do liceum, to potem zapewne wybiorą dalsze kształcenie na uczelniach wyższych. Czy na pewno słusznie?

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy