W numerze

Przeglądasz:

Numer 34/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Partie ogłosiły swoich kandydatów

Od poniedziałku wiemy już niemal wszystko o kandydatach do sejmu i senatu. PiS ogłosił swoje listy kilka dni wcześniej, Koalicja Obywatelska teraz. Chociaż tak naprawdę niemal wszystko było wiadomo już od początku sierpnia, niewiadomych było kilka.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Tydzień do Ligi Mistrzów!

Już w przyszłym tygodniu GKS Tychy rozpocznie zmagania w fazie grupowej Champions Hockey League. Przygotowania klubu są na ostatniej prostej.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Tyskie 100-lecie Powstań Śląskich

Tychy to miasto, dla którego szczególne znaczenie ma I Powstanie Śląskie. Nic więc dziwnego, że tyszanie tak aktywnie włączyli się w upamiętnienie tej okrągłej, setnej rocznicy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Pamiątki, które mogą zostawiać niemiłe wspomnienie

Polacy się bogacą i coraz częściej wywiewa nas na coraz dalsze wody i kontynenty, bo jak na wakacje to daleko i na bogato, ale by utrwalić ten niezapomniany czas, na okolicznych bazarkach i w lokalnych budkach kupujemy przeróżne bibeloty. Im bardziej egzotyczny i niespotykany tym lepiej, bo można pokazać go potem znajomym, pochwalić się w towarzystwie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Brakuje nauczycieli, w województwie prawie tysiąc, w samych Tychach 121

Rok szkolny zaczyna się za niespełna dwa tygodnie, tymczasem okazuje się, że drastycznie brakuje nauczycieli. W skali państwa dziesięć tysięcy, w skali województwa niespełna tysiąc, w skali Tychów ponad 120, w skali Mikołowa około 15. I to nie jakiegoś konkretnego przedmiotu, ale w zasadzie wszystkich.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Człowiek, który naprawdę dowodził Bitwą Warszawską

Echo jest tygodnikiem górnośląskim, więc teoretycznie historii spoza Śląska w nim być nie powinno. Ale gdy premier mówi w Katowicach, że Polska bitwę warszawską wygrała dzięki Józefowi Piłsudskiemu, to trudno nie zaprotestować. Bo wygrała ją przede wszystkim dzięki dwóm ludziom: generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu i … Józefowi Stalinowi.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Polska albo Niemcy – to był drugi wybór

Tydzień temu pisaliśmy o planowanych obchodach 100-lecia I powstania śląskiego. Odbyły się zgodnie z planami, pogoda dopisała, widzowie i uczestnicy też, więc w sumie trudno powtarzać to, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze. Ale przy tematyce Górnego Śląska roku 1919, roku I powstania, pozostajemy. Pokazując jeszcze szerzej tło tych wydarzeń,  które najwyraźniej mało kto rozumie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 34/2019

Rozpalmy grilla jak należy!

Temperatury zelżały, ale to nic nie szkodzi - wakacje trwają. Z założenia ma być sezonowo, to będzie. Dłużej z tym tematem zwlekać nie będę - czas na grilla! Pogoda bywa kapryśna, ale niezależnie od tego czy za oknem świeci lampa, czy chwilowo rzuca żabami, na pewno każdy z nas zdąży (albo zdążył) wkomponować w swój letni grafik chociaż jedno posiedzenie przy rozgrzanym ruszcie. Sprawa nie jest jednowymiarowa, bo temat grilla od pewnego czasu stał się nieco bardziej dyskusyjny, niż pierwotnie sądziliśmy, ale cóż… Spróbujmy podejść do tematu na trzeźwo, choć nie ukrywam, że tym razem będzie to nie lada wyzwanie.

 

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy