W numerze

Przeglądasz:

Numer 33/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

GKS zaprasza inwestorów

KP GKS Tychy SA wystosował komunikat w sprawie zaproszenia do negocjacji dotyczących nabycia akcji spółki. Cena według wartości nominalnej – od 3 do 6 mln zł. Na odpowiedzi czekać będzie do połowy września.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Zadłużane miasto

Ostatniego lipca w Lędzinach odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której radni podjęli uchwałę o wypuszczeniu obligacji na kwotę 6,5 miliona złotych. Zrobili to postawieni pod murem, bo gmina nie była w stanie płacić faktur za wykonywane już inwestycje, miejska kasa świeciła pustkami. Pani burmistrz Krystyna Wróbel o sytuację tę obwiniła radę miasta, która nie pozwoliła jej sprzedać kluczowej dla rozwoju miasta działki w samym jego centrum. A spodziewała się za nią kwoty właśnie w okolicach 6 milionów. Więc te 6 milionów wpisała do budżetu za 2019 rok, i chociaż ich nie miała, zaczęła je już wydawać.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Krótki to był zryw

W Mysłowicach zawisły bilbordy, że to właśnie tutaj, na kopalni Mysłowice, wybuchło I Powstanie Śląskie. Słowa te powtarzają władze wojewódzkie i państwowe, powtarza prasa, zamiast zwyczajnie sięgnąć do opracowań naukowych, które tezie o wybuchu powstania w Mysłowicach przeczą. Hasło do walki wydano tam dopiero, gdy powstanie w Tychach i wsiach wokół nich już dogorywało. Jeśli wskazać na rzeczywiste miejsce wybuchu powstania, to właśnie trzeba pokazać na Tychy, Paprocany, Czułów, Bojszowy, Wolę i inne miejscowości wschodniej części ówczesnego powiatu pszczyńskiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

O kolei przy… golfie

Technikum Kolejowe w Tychach jest szkołą bezpłatną i powstało w porozumieniu z największymi firmami kolejowymi, jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Mądre światła i parkingi też

Po trzech latach prób Tychom udało się w przetargu wyłonić wykonawcę Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem. Decyzję o jego dofinansowaniu z Unii Europejskiej otrzymały już w roku 2016, ale kolejne przetargi nie wyłaniały wykonawcy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Czeka nas drożyzna

Susza panuje w niemal każdym regionie naszego kraju, również u nas. W wielu województwach od tygodni nie spadła kropla deszczu, a jak już pada, to ilość deszczu jest w większości przypadków symboliczna, nijak nie jest w stanie nawodnić spalonej ziemi głębiej niż 2-3 milimetry. Czyli wilgoć nie sięga do korzeni roślin.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Agrest – przysmak z Himalajów

Dawniej sądzono, że sok z agrestu leczy wszystkie stany zapalne i pomaga w uzdrawianiu chorych na malarię. Uważano, że wzmacnia ciało, a jego owoce są symbolem szczęścia domowego ogniska - do tego stopnia, że swego czasu dość popularne było wieszanie w oknach i framugach drzwi gałęzi krzewu.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Brzęczący żołnierz

Jest ognisko albo grill, spacer w lesie romantyczny, radość, nagle bzzzz, i nerwowość następuje. Bo to komar plener psuje.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy