W numerze

Przeglądasz:

Numer 32/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

W Dziećkowicach prąd Tauronu ze słońca?

W mysłowickich Dziećkowicach spółka Tauron Wytwarzanie chce wybudować największą w Polsce elektrownię słoneczną.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Zmarł były burmistrz

W poniedziałek 5 sierpnia odbył się pogrzeb Władysława Trzcińskiego, doświadczonego, ale i kontrowersyjnego samorządowca Lędzin i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Zmarł trzy dni wcześniej, w nocy 2 sierpnia. Miał 80 lat.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Paweł Drzewiecki - dyrektor został dyrektorem

Zakończyła się procedura konkursowa na dyrektora Teatru  Małego w Tychach. W jej wyniku dyrektorem teatru zostaje od 1 września Paweł Drzewiecki, dotychczasowy dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Wierzę w ten Teatr

Rozmowa ze Sławkiem Żukowskim, reżyserem, aktorem, rysownikiem, malarzem, a nawet muzykiem!

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Kordon teatralno-uzdrowiskowy

Dziwnymi drogami chadza kariera dawnych dyrektorów Teatru Małego w Tychach. Tomasz Kordon, który kierował tą placówką w latach 1994-2012 (przez prawie 20 lat) został właśnie… prezesem Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Browar nagrodzony za turystykę

Świętujący w tym roku 390.urodziny tyski browar książęcy został wyróżniony przez kapitułę Programu Turystyczny Produkt Roku 2019.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Mandaty pod aldikiem

Spore oburzenie mieszkańców Pszczyny wywołała nowa praktyka sklepu Aldi, który zaczął pobierać po 90 złotych za parkowanie bez ważnego biletu.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 32/2019

Rozmowa z Ewą Wawrzyczek, sensorykiem Tyskiego piwa

Z okazji światowego dni piwa i piwowara (2 sierpnia) wybrałam się z wizytą do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, gdzie miałam niesamowitą przyjemność spotkać się z jednym z sensoryków, który tam pracuje. To oni stoją na straży tego, by piwo miało niepowtarzalny smak, aromat i by zawsze smakowało tak samo. Chociaż tester piwa ludziom kojarzy się z wymarzonym zajęciem zarobkowym dla mężczyzn, bo przecież nie ma nic lepszego niż picie schłodzonego, świeżego piwka i jeszcze na tym zarabiać, to tu nie lada zaskoczenie większość sensoryków to…. kobiety. Ja również byłam trochę zaskoczona, gdy wchodząc do budynku przedstawiono mi panią Ewę Wawrzyczek, sensoryka z Tyskiego Browaru.

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy