Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 50/2018
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018
więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Czy piłkarze GKS-u trafią pod skrzydła potentata?

– Zdradzę, że jedna z firm jest bardzo poważna. To podmiot, który ma w swoim portfolio kilka topowych klubów w Europie – tak Andrzej Dziuba, prezydent naszego miasta, na spotkaniu z kibicami w Tyskiej Galerii Sportu mówił o jednym z potencjalnych
inwestorów zainteresowanych przejęciem sekcji piłkarskiej GKS-u

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Jadłodzielnia jest już w Tychach

Specjalne miejsca, z lodówkami, w których możemy zostawić potrzebującym nadmiar naszego jedzenia, stały się popularne najpierw na Zachodzie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Radny ma lepiej

Akcja charytatywna i cenna, ale z drobnym niesmakiem

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

O księciu Janie II Żelaznym słów parę...

Ten, który spowodował, że Imielin, Chełm i Kosztowy na kilkaset lat przestały być Śląskiem, a stały się Polską

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Wyrok odpracowany bez wstydu

Odpokutować winy najlepiej, jak się umie

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Sacrum w socjalizmie

A tak dokładnie: „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym”, bo taki tytuł nosi wystawa, otwarta właśnie w tyskim Muzeum Miejskim.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 50/2018

Jak to jest z rekordem?

Adam Bagiński ma na swoim koncie już ponad 900 meczów w Polskiej Hokej Lidze. Czy dobije do magicznej bariery 1000 występów?

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy