Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 48/2018
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Wielkie bagno z jednej Kałuży

Chyba wicemarszałek nie spodziewał się, że jego wolta odbije się takim echem

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Niezwykły wieczór przy Edukacji 7

Po świetnej grze GKS Tychy odniósł najwyższe w historii derbowe zwycięstwo z GKS-em Katowice. Skończyło się 4:0, a mogło wyżej. Lepszego pożegnania roku na naszym stadionie miejskim nie mogliśmy sobie wymarzyć.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Barbórkowa smutna bajka

Górnictwo – nasze dobrodziejstwo, czy przekleństwo może?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Spłonęły zabawki

Pożar był naprawdę solidny, do gaszenia go przyjechały aż 23  zastępy straży pożarnej a gaszenie trwało sześć godzin. Ale nic dziwnego, płonęły dwie hale hurtownia zabawek, czyli przede wszystkim plastiki, płonące lepiej niż drewno, w wyższej temperaturze i trudniej się je gasi. Istniała obawa, że ogień przeniesie się na inne obiekty przy ulicy Gliwickiej w Mikołowie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Węzeł wybudowany

Lędziny dołączą do atrakcyjnych mieszkaniowo miejscowości?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Myślę, że będzie dobrym marszałkiem

O Jakubie Chełstowskim, nowym marszałku województwa śląskiego, rozmowa z Barbarą Konieczną, przewodniczącą rady miasta Tychy

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Bez sposobu na Katowice

GKS Tychy nie dał rady zdecydowanemu liderowi ligowych rozgrywek. Mimo odrobienia dwubramkowej straty przegrał po dogrywce.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 48/2018

Wyrolowane na święta

Pracownice mysłowickiego marketu bez wypłat. Właściciel sklepu znikł

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy