W numerze

Przeglądasz:

Numer 46/2018
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Zwycięskie skrzydła

Dla jednych narciarz, dla drugich… szlojder

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Pechowy skwer

Nie ma szczęścia skwer przy ulicy Dębowej w Tychach. Niewielki park, urządzony ledwie kilka tygodni temu za 570 000 złotych stale ulega dewastacji, głównie za sprawą meneli, który wybrali go sobie na miejsce libacji.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Potężnie zatrzęsło

Takich wstrząsów górotworu, jak w minionym tygodniu, nie pamiętają w naszych okolicach od dawna. Mocniejszy był ten czwartkowy, ale to sobotni zakończył się śmiercią jednego z górników.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Spadkobierczyni

Tydzień temu prezentowaliśmy tu postać Karola Godulli. Napisaliśmy, że opowieść o nim byłaby niepełna, bez drugiej części,  o kobiecie, która urodziła się w biednej rodzinie, a umierała jako pierwsza businesswoman świata, bajecznie bogata Johanna hrabina von Schaffgotsch.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

11-listopadowy zawrót głowy

Nie sposób wymienić wszystkich akcji, jakie towarzyszyły setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Co istotne, w sportowo-artystyczno-kościelnym duchu, przez trzy dni mieszkańcy Tychów wspólnie świętowali w biało-czerwonych barwach.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

A niech to gęś kopnie!

Gęś jest dobrze znana z powodu takiego:
W stadach lata „kluczem”, a pływa „gęsiego” - Ewa Zuber

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Ktokolwiek słyszał? Ktokolwiek widział?

Leży monokl na podłodze, podnosi ornitolog pióro, niczym kryminolog analizuje, tajemnicze zniknięcie, zaginięcie, całą populacje gdzieś niesie. Gdzie? Miejmy nadzieje, że nie zniesie ich na ziemię, generacja dżentelmenów, pośród elementów, zero sentymentów - czy zbrodnia doskonała właśnie się dokonała?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 46/2018

Z Pszczyny do Kołymy

Uczymy się pisać i czytać po śląsku

więcej
Pokaż więcej materiałów

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy