Aktualności
Nie siedź w domu
Byliśmy tam
Sondaż publiczny
W numerze
Przeglądasz:

- Wydanie
- Numer 40/2018
Czego to nie wymyślą…
Kandydaci walczą także w kategorii „bubel wyborczy”
- Wydanie
- Numer 40/2018
Nie rozumieją Śląska
Znów dwa wywiady wyborcze, ale tym razem z liderami partii politycznych. Partii działających tylko na Śląsku i właśnie ubiegających się o mandaty w naszym sejmiku. Jedna z nich także w radzie powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Walczą
o ten sam śląski elektorat. A czym się różnią. Odpowiedzią są właśnie te wywiady.
- Wydanie
- Numer 40/2018
Wierni śląskości
Rozmowa z Leonem Swaczyną, przewodniczącym partii Ślonzoki Razem
- Wydanie
- Numer 40/2018
Ograna przez radnych
Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla
- Wydanie
- Numer 40/2018
Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?
To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.
- Wydanie
- Numer 40/2018
„Staruchy” też się pobawiły
Panuje powszechne przekonanie, że z kulturalnej strony miasta korzystają tylko młodzi ludzie. Szczególnie jeśli chodzi o koncerty. W większości przypadków jest w tym ziarenko prawdy. Ostatnia sobota (29 września) udowadnia jednak, że nie dość, że tyszanie bardzo chodzą na koncerty, to jeszcze nie przejmują się sztucznymi ograniczeniami wiekowymi i nawet ci, którzy przekroczyli magiczną granicę 40 lat, nazywani przez młodzież “staruchami”, mogą znaleźć swoje miejsce.
- Wydanie
- Numer 40/2018
Zapomniany wynalazca
Między Paprocanami a Wesołą stworzył potęgę śląskiego przemysłu
- Wydanie
- Numer 40/2018
Gruszka – owoc warty grzechu
„Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki. „ - Andrzej Sapkowski
Wywiad
Zbiorowe wyparcie
Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda
Stare fotografie
Mąż wyrusza na wojnę
Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.
Echo historii
Biały pułkownik
Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi
W naszej kuchni
Zozwór, jak go tu dawniej zwano
Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!
Reportaż
Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach
Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków
Naszym tropem
Mały ZUS, wielkie cygaństwo!
Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.