W numerze

Wydanie
Numer 4/2020

Kompostownik - oszczędność czy kpina?

Zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej z września ubiegłego roku gminy mogą (ale nie muszą!) obniżyć stawki za wywóz odpadów tym posiadaczom nieruchomości, którzy zgłoszą, że posiadają na nich kompostowniki.

ilustracja

 Temat może wzbudzać zainteresowanie, zwłaszcza że w tym roku w większości gmin przeżyliśmy drastyczny wzrost wywozu śmieci, nierzadko o ponad 100%. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji.

Przede wszystkim wprowadzenie takiej uchwały przez radę gminy to problem dla samej miejscowości. Bo przepisy nakładają na nią normy odpadów, które obowiązkowo mają być posegregowane. To, co trafiłoby na kompostownik niemal zawsze jest – więc poprawia gminie normę. Jeśli tych odpadów braknie, może się okazać, że się w niej nie zmieści i zapłaci karę. Dlatego, choć nie tylko dlatego, niektóre gminy podejmują w tej materii działania pozorowane. Na przykład Gdańsk zdecydował, że posiadacz kompostownika ma ulgę miesięczną w wysokości jednego grosza od metra kwadratowego powierzchni domu. Oznacza to, że jeśli ktoś ma dom o powierzchni 150m2, to zaoszczędzi 1,5 zł miesięcznie, 18 złotych rocznie. Najtańsze kompostowniki kosztują – gdyby zdecydować się na gotowy – około 100 złotych. Wychodzi więc, że jego zakup zwróci się gdańszczaninowi po … 6 latach.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 29 stycznia 2020 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy