W numerze

Wydanie
Numer 4/2020

Wszystko pod kontrolą

Już niebawem najnowocześniejsze miasto komunikacyjne w Polsce - Tychy

Tyszanie przez dziesięciolecia szczycili się przed mieszkańcami innych dużych miast w Polsce, że tu nie ma korków. Gdy stało się
w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach (że o Warszawie czy Krakowie nawet nie wspominać) – w Tychach się jechało. To zasługa wizji małżeństwa Wejchertów. Ale w ostatnich latach i Tychy w godzinach szczytu dotknęły korki.

ilustracja

To wręcz niesamowite, że w siermiężnym PRL-u Gomułki, gdy samochód był rzadkim luksusem, generalni projektanci miasta Wejchertowie przewidzieli rozwój motoryzacji, budując w mieście prostopadłe i równoległe drogi dwupasmowe. Po północnej stronie torów są tylko dwie, aleje Bielska i Niepodległości, ale na południowych dzielnicach są już one standardem. Czasem nawet na wyrost, jak ulica Sikorskiego, dlatego jeden pas przeznaczono na miejsca do parkowania. W razie wzrostu ruchu można szybko znów go udrożnić. To dzięki tym ulicom korków tu nie było.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 29 stycznia 2020 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy