Sondaż publiczny

Mamy zimę bez śniegu. Czy uważasz, że to:

W numerze

Wydanie
Numer 1/2020

Putina wizja historii

Wszyscy mówią: kłamstwo - nikt nie umie pokazać, w którym miejscu

Okres między świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli, upłynął polskim politykom na lżeniu Władimira Putina, prezydenta Rosji. Bo tenże Putin był łaskaw nie zgodzić się z rezolucją Unii Europejskiej w sprawie przyczyn wybuchu II wojny światowej, a pokazującą jego kraj w złym świetle. W oparciu o liczne dokumenty Putin udowadniał, że rezolucja oparta jest na błędnych przesłankach. I raczej historycznych mitach, niż historycznej prawdzie. W odpowiedziach próżno szukać merytorycznej z nim dyskusji. „Putin kłamie” – mówią wszyscy, od premiera państwa po gminnego radnego. Tylko nikt nie potrafi Putinowi żadnego konkretnego kłamstwa wytknąć.

ilustracja

Przez ponad 10 dni (od 27 grudnia do 6 stycznia) uważnie śledziłem internet, szukając wypowiedzi choć jednego czołowego polskiego specjalisty historii najnowszej, który zarzuciłby Putinowi w jego obszernej wypowiedzi jakiekolwiek kłamstwo. Na darmo. Kłamstwo zarzucił mu premier Morawiecki, zarzuciła je Kidawa-Błońska, i Magdalena Ogórek też zarzuciła, ale jakimś cudem nie zrobił tego nikt, kto naprawdę zna dobrze historię lat 30. XX wieku. Bo ci ludzie wiedzą, że Putin nigdzie nie minął się z prawdą. Może dobrał sobie fakty w niewygodny dla Polski sposób, może zinterpretował je w sposób dla Polski niewygodny, ale zasadniczo powiedział prawdę! Prawdę, która w Polsce wywołała wielkie oburzenie, bo jest dla Polaków niewygodna.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 8 stycznia 2020 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy