W numerze

Wydanie
Numer 1/2020

Putina wizja historii

Wszyscy mówią: kłamstwo - nikt nie umie pokazać, w którym miejscu

Okres między świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli, upłynął polskim politykom na lżeniu Władimira Putina, prezydenta Rosji. Bo tenże Putin był łaskaw nie zgodzić się z rezolucją Unii Europejskiej w sprawie przyczyn wybuchu II wojny światowej, a pokazującą jego kraj w złym świetle. W oparciu o liczne dokumenty Putin udowadniał, że rezolucja oparta jest na błędnych przesłankach. I raczej historycznych mitach, niż historycznej prawdzie. W odpowiedziach próżno szukać merytorycznej z nim dyskusji. „Putin kłamie” – mówią wszyscy, od premiera państwa po gminnego radnego. Tylko nikt nie potrafi Putinowi żadnego konkretnego kłamstwa wytknąć.

ilustracja

Przez ponad 10 dni (od 27 grudnia do 6 stycznia) uważnie śledziłem internet, szukając wypowiedzi choć jednego czołowego polskiego specjalisty historii najnowszej, który zarzuciłby Putinowi w jego obszernej wypowiedzi jakiekolwiek kłamstwo. Na darmo. Kłamstwo zarzucił mu premier Morawiecki, zarzuciła je Kidawa-Błońska, i Magdalena Ogórek też zarzuciła, ale jakimś cudem nie zrobił tego nikt, kto naprawdę zna dobrze historię lat 30. XX wieku. Bo ci ludzie wiedzą, że Putin nigdzie nie minął się z prawdą. Może dobrał sobie fakty w niewygodny dla Polski sposób, może zinterpretował je w sposób dla Polski niewygodny, ale zasadniczo powiedział prawdę! Prawdę, która w Polsce wywołała wielkie oburzenie, bo jest dla Polaków niewygodna.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 8 stycznia 2020 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy