Sondaż publiczny

Mamy zimę bez śniegu. Czy uważasz, że to:

W numerze

Wydanie
Numer 1/2020

Wynalazca zatruwaczy świata

„Ekologizm” powiedział abp Marek Jędraszewski, wskazując, że walka o środowisko naturalne jest według niego ideologią. Pewnie walkę o nie przypalone jedzenie nazwałby: kulinaryzm. Zostawiając jednak księdza arcybiskupa, opowiem wam o niezwykłym wynalazcy. Niezwykłym, bo to on odpowiada w ogromnym stopniu za to, że globalne ocieplenie jest faktem.

ilustracja

Pozostawił za sobą dwa wynalazki, może nie milowe w rozumieniu nauki, ale każdy z nich potężnie uderzył w nasze środowisko naturalne, zachwiał nim w posadach. W jednym przypadku się tego nie spodziewał, szkodliwość wydała się dopiero kilkadziesiąt lat po jego śmierci, w drugim jednak szedł w zaparte, bo liczyła się kasa.
Nie był to człowiek o biografii radosnej. Choć z zamożnej rodziny wynalazców, nie ominęła go plaga jego przedszczepionkowej epoki – i zapadł na polio. Umysł miał błyskotliwy, ciało bezwładne. Zresztą przypłacił to przedwczesną śmiercią, bo stworzył system kołowrotków i bloczków (taki atlas), który miał mu ułatwić samodzielne podnoszenie się. Niestety linki się poplątały i udusiły Thomasa Midgleya w wieku 55 lat. Z drugie j strony może to i dobrze, bo kto wie, jaką by jeszcze plagę „dla naszego dobra” wynalazł.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 8 stycznia 2020 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy