W numerze

Wydanie
Numer 51/2019

My wymyślamy, wy płaćcie

Rząd PiS-u dokonuje finansowej egzekucji na samorządach

Rząd uprawia radosną twórczość finansową, mającą nam pokazać, jak o nas dba. A to da 500+ na każde dziecko, a to obniży podatek PIT, a to znów podniesie płacę minimalną. I wiele innych. Za każdą taką decyzją idą jednak mniejsze pieniądze dla samorządów. Samorządów, które zmuszone są realizować rządowe obowiązki.

ilustracja

Koszty rosną, ale rząd nie zwraca samorządom pieniędzy za „zadania zlecone”. A przecież jak się coś zleca, to powinno się za to płacić.
Premier Mateusz Morawiecki poradził samorządom by… zaczęły oszczędzać: - Apeluję, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją.
Może słowa te i miałyby sens, gdyby nie mówił ich Morawiecki. Bo jego rząd bije wszystkie europejskie rekordy zatrudnienia. Za rządów SLD było u nas 77 ministrów i wiceministrów. W rządzie Mateusza Morawieckiego liczba ta przekracza 100. Niemal wszędzie w Europie jest mniej. Więc kto tu mówi o przerostach w administracji… Zresztą, w związku z podwyżką płacy minimalnej takie Tychy w samej oświacie wydadzą 3,5 miliona złotych więcej. Iluż to szeregowych urzędników trzeba by zwolnić, żeby zaoszczędzić taką kwotę???

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 18 grudnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy