W numerze

Wydanie
Numer 49/2019

Zróbcie to po 43 latach!

Po raz drugi w historii, a po raz pierwszy od sezonu 1976/77, GKS Tychy ma szansę awansować do ćwierćfinału Pucharu Polski. W środę o 20:45 przy Edukacji 7 zacznie się spotkanie 1/8 finału z ekstraklasowym ŁKS-em Łódź. Dla tyszan, którzy zakończyli już ligowe granie, to ostatni akord piłkarskiego 2019 roku.

 

ilustracja

W dziejach tyskiego futbolu awans do ćwierćfinału Pucharu Polski zdarzył się dwukrotnie. Poprzednio – wiosną 1996 roku, kiedy to Sokół uległ po dogrywce 1:2 wielkiemu Widzewowi,dla którego gole strzelali Marek Koniarek i Ryszard Czerwiec. To jednak ta część piłkarskiej historii, do jakiej dzisiejszy GKS raczej się nie przyznaje. On sam w 1/4 finału PP był w sezonie 1976/77. Odpadł po wyjazdowej porażce (1:2) z Legią Warszawa. Czy teraz, po ponad czterech dekadach, nawiąże do tamtych chwil? Dziś o 20:45 początek meczu 1/8 finału z ŁKS-em...

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 4 grudnia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy