W numerze

Wydanie
Numer 49/2019

Pszczyński król puszczy

Żubr, bo o nim dziś będzie mowa, jest jednym w najstarszych gatunków ssaków żyjących na ziemi, a jego wygląd przez ten czas niewiele się zmienił. Przechadzał się niespiesznie po lądach razem z innymi prehistorycznymi zwierzętami, takimi jak mamuty czy tygrysy szablozębne, które w przeciwieństwie do niego dawno już wyginęły.

ilustracja

Pierwsze moje spotkanie z żubrem, a raczej ze słowem tym było w szkole podstawowej, kiedy to na języku polskim należało ułożyć z podanymi słowami zdanie. Wśród nich był właśnie „żubr”, wtedy jeszcze nie ułożyłem z nim żadnego odkrywczego ciągu, a raczej „natchniony” lecącymi cały czas w telewizji reklamami przepisałem reklamowy slogan „żubr czeka za rogiem”. Dłuższy czas nie interesowałem się żubrami, za których naturalne siedlisko uważa się Puszcze Białowieską. Gdzie mi do tego rejonu, synkowi ze Śląska? Ale wtedy odwiedziłem Pszczynę i znajdującą się tam pokazową zagrodę żubrów. Skąd żubry w Pszczynie i jakie miały one wpływ na populacje tych zwierząt w naszym kraju, o tym właśnie opowiem, bo jest to historia pełna zwrotów akcji. Choć niby wszyscy wiedzą, że te żubry tu są.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 4 grudnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy