W numerze

Wydanie
Numer 47/2019

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

ilustracja

- Pan namawia: odszukaj dziadka. Ale gdy się wgłębić, okazuje się, że odszukaj dziadka-żołnierza. Nieważne jakiej armii. A ja chcę zapytać o co innego. Czy mamy dziś modę na szukanie swoich przodków?
- Bez wątpienia tak, i nie nazwałbym tego modą, ale ogromnym pragnieniem dowiedzenia się skąd pochodzimy. Pytanie o naszą tożsamość i o decyzje jakie musieli podejmować nasi przodkowie potrafi być fascynującą przygodą, pełną zwrotów akcji. I najlepsze w takich poszukiwaniach jest fakt, że nie jest to fikcja, ale historie z życia wzięte! Pytanie o rodzinę należy do tych fundamentalnych kwestii naszego człowieczeństwa, dlatego też poszukiwania genealogiczne cieszą się tak dużą popularnością.
- Ale ci pytający, przychodzący na spotkania z panem, to głównie ludzie starsi.
- Głównie, ale nie tylko. Ci starsi, powiedziałbym, chcą odrobić grzech zaniedbania. Znali swoich rodziców czy dziadków, mogli dopytać o ich historię, ale wtedy ich to nie interesowało. Potem rodzice i dziadkowie umarli, nie przekazując swoich wspomnień. Zostały im więc tylko strzępy wiedzy, którą teraz chcą uzupełnić. Poza tym na emeryturze mają więcej czasu, mogą się tym zająć. Ale jest też przecież sporo młodych. Chcą wiedzieć, kim był pradziadek, prapradziadek, gdzie walczył, z kim walczył. Człowiek chce wiedzieć, skąd pochodzi, dlaczego mieszka i żyje w takim, a nie innym miejscu.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 20 listopada 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy