W numerze

Wydanie
Numer 47/2019

Różne oblicza Jorga

Mija rocznica śmierci Jerzego Ziętka – kontrowersyjnej ikony Górnego Śląska

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, najbardziej kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

ilustracja

„Korfanciorzem” zresztą w młodości był, potem – po przewrocie majowym - zbliżył się do zwycięskich piłsudczyków, sanacji, sprawując w okresie międzywojennym funkcję naczelnika Radzionkowa czy posła na Sejm (z listy piłsudczyków). Najwyraźniej „kałużyzm” nie pojawił się w Katowicach dopiero w 2018 roku. Jednak to nie okres międzywojenny wywołuje kontrowersje wokół tej postaci, która już wtedy spokojnie zasługiwała na miano koniunkturalisty. Kontrowersyjny Jerzy Ziętek to lata 1945-85.
Zaraz po wojnie lubił bywać w Tychach. Otaczać się tu nimbem powstańca śląskiego. Choć tak po prawdzie, wbrew jego własnym opowieściom, w powstaniach wiele się nie nawojował, a nawet nie nawojował się wcale, pełniąc jedynie funkcję pracownika komisariatu plebiscytowego a potem – w samym III powstaniu – łącznika. Ale kto by tam panu wojewodzie w mundurze pułkownika, potem zaś nawet generała, wypominał takie drobiazgi. Zwłaszcza, że całkiem sporo tyskich i pszczyńskich powstańców było z nim na ty (mówiąc po ślasku: godali se za jedno), a sam Ziętek zaraz po wojnie nie krył, że wojewódzkie kadry administracyjne na tych powstańcach zamierza budować. Starzejącym się powstańcom, których II RP nie rozpieszczała, się to nie podobało.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 20 listopada 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy