Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2019

Gramy najlepszy futbol od lat

Rozmowa z MACIEJEM MAŃKĄ, prawym obrońcą i wychowankiem GKS-u Tychy, którego gol – już czwarty w sezonie – zapewnił w niedzielę zwycięstwo ze Stomilem Olsztyn 1:0.

ilustracja

Pamiętasz sezon, który był dla ciebie rekordowy pod względem liczby goli?

– Wiesz co...

Czyli nie masz tego w głowie. 11 lat temu, w drugiej lidze, zdobyłeś sześć bramek.

– Fakt, tyle że wtedy grywałem na boku pomocy. Dziś jestem bocznym obrońcą, trudno to ze sobą porównać, inna specyfika.

Tej jesieni masz już na koncie cztery gole, a gdzie tam do końca wiosny. Jest szansa wyśrubować osobisty rekord?

– To na pewno przyjemna sprawa, ale dodatkowa. Nie przywiązuję do niej dużej wagi, choć bramki oczywiście dają radość. Mogło być ich nawet więcej, bo kilka sytuacji – jak w Niepołomicach – zawaliłem. Cieszę się, że kilka wpadło. Oby tak jak najdłużej, nie zapeszając.

Z biegiem lat pod bramką rywala masz coraz chłodniejszą głowę?

– Z pewnością. Wychodzi tu jakieś małe doświadczenie. No i też przecież trenujemy. Gdy mamy ćwiczenia strzeleckie, to z reguły bierze w nich udział cała drużyna. Trener – z reguły na pomeczowych odprawach – podpowiada nam, jak można było inaczej wykończyć dane sytuacje, na czym się skoncentrować. To pomocne. Choć wiadomo, że czasem wpadają takie bramki, jak moja z Wartą Poznań, kiedy piłka wpadłą idealnie tam, gdzie chciała. Wiem, że trudno będzie to powtórzyć.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 6 listopada 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy