Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2019

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w Biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

ilustracja

Najpierw w 1831 zaatakowała cholera, która niosła morowe powietrze od strony Polski. Potem gdy nastała klęska nieurodzaju. Ziemniaki, które zanim jeszcze zostały wykopane gniły w ziemi, a które były głównym składnikiem diety ludzi tu żyjących, nie nadawały się do niczego - co koniec końców doprowadziła do epidemii tyfusu głodowego, a początkiem drugiej połowy XIX wieku znów zaatakowała czarna śmierć.

Tyfusowa Mary

Jeśli już mowa o tyfusie, nie można pominąć Mary Mallon, która przeszła do historii jako „Tyfusowa Mary”, a była nosicielką bakterii duru brzusznego i chociaż sama nie chorowała to była przyczyną wielu przypadków zachorowań
i śmierci wśród wielu innych osób, gdy przyjechała ze swej rodzinnej Irlandii do Stanów Zjednoczonych w charakterze kucharki i pomocy domowej.

Pomagał na własną rękę

Niezwykła postacią był w owym trudnym czasie Władysław Wężyk, polski literat i podróżnik, który pod koniec swojego życia po licznych podróżach, udziale w powstaniu listopadowym (zaciągnął się mając lat 15)
i po długiej emigracji w Paryżu i Londynie, przybył na Śląsk (do pobliskiego królestwa polskiego nie mógł), gdzie osiadł na wsi, zajmował się gospodarstwem i swoim dworkiem Brzozowo w Ćwiklicach koło Pszczyny.

Weigl i wszy

Rudolf Weigl urodził się w 1883 roku w miejscowości Przerowie na Morawach i chociaż urodził się w rodzinie niemieckiej, zawsze uważał się za Polaka. Za Polaka który zatrzymał tyfus dzięki intelektowi, niekonwencjonalnym myśleniu, poświęceniu i wszom.

Sierocińce dla dzieci po epidemii tyfusu głodowego

Po epidemii tyfusu plamistego na terenie Górnego Śląska pozostało wiele dzieci którymi nie miał się kto zająć, więc zostały utworzone początkowo prowizoryczne sierocińce. Jeden z nich powstał na terenie Mikołowa w lutym 1848 roku. W książce „Die Hungerpest in Oberschlesien“ jest zawarta krótka notka o tym miejscu: „W Mikołowie zatroszczono się częściowo o te nieszczęsne dzieci. W wynajętym pomieszczeniu 20 z nich znalazło dach nad głową i dostaje posiłki. Brakuje jednak ubrań. Sieroty te noszą jeszcze łachmany w których ich znaleziono na ulicy.”

Nieustraszone Siostry Franciszkanki

Po dotarciu informacji do Telgte (północna Westfalia)o epidemii tyfusu na Śląsku, cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciej Reguły św. Franciszka od razu wyszły z prośbą do Ojca Założyciela, by móc wyjechać na ogarnięty przez epidemie Śląsk i tam świadczyć swoją pomoc pielęgniarską.

Cudowny obraz w Studzionce

We wrześnio 1872 roku do zasiadającego na tronie piotrowym papieża Piusa IX doszły pogłoski o cudownym ołtarzu, który znajduje się w Studzionce i miał podobno odsunąć, wygasić szalejącą na tym terenie epidemie tyfusu, który w latach 1847-1848 spustoszyła miejscowość uśmiercając 300 osób na tysiąc mieszkańców.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 6 listopada 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy