Sondaż publiczny

Kiedy przestałeś wierzyć w świętego Mikołaja?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 49/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Najlepsza miejska ulica do dziewięciu domów

Przy lędzińskiej ulicy Blych znajduje się dziewięć domów. Właśnie prowadzona jest do nich droga za 3,5 miliona złotych. Tak więc do jednego kosztuje ona niemal 400 tysięcy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Zróbcie to po 43 latach!

Po raz drugi w historii, a po raz pierwszy od sezonu 1976/77, GKS Tychy ma szansę awansować do ćwierćfinału Pucharu Polski. W środę o 20:45 przy Edukacji 7 zacznie się spotkanie 1/8 finału z ekstraklasowym ŁKS-em Łódź. Dla tyszan, którzy zakończyli już ligowe granie, to ostatni akord piłkarskiego 2019 roku.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Zbierzemy jeszcze raz!

To miał być typowy bieg charytatywny. Bieruński Bieg Pięciu Kopców to impreza, która już się sprawdziła, więc w tym roku organizatorzy postanowili zbierać pieniądze dla Fabiana Koćwina i na budowę sali rehabilitacyjnej Fundacji Śląskiego Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Nie ma powodów do obaw

Choć GKS Tychy przegrywa w sezonie zasadniczym PHL najczęściej od pięciu lat, to fachowcy są zdania, że drużyna Andrieja Gusowa wkrótce i tak zrzuci JKH GKS Jastrzębie z fotela lidera.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Pies czy jednak żaba?

Park Północny w Tychach jest ostatnio miejscem zażartych sporów. Między miłośnikami psów a miłośnikami żab. Chodzi o działkę, po byłej strzelnicy LOK, na której ci pierwsi chcą ogrodzonego wybiegu dla psów, a ci drudzy woleliby raczej coś na kształt rezerwatu, ścieżki przyrodniczej, do której swego czasu miasto podobno się przymierzało.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Pszczyński król puszczy

Żubr, bo o nim dziś będzie mowa, jest jednym w najstarszych gatunków ssaków żyjących na ziemi, a jego wygląd przez ten czas niewiele się zmienił. Przechadzał się niespiesznie po lądach razem z innymi prehistorycznymi zwierzętami, takimi jak mamuty czy tygrysy szablozębne, które w przeciwieństwie do niego dawno już wyginęły.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

Sobota pod znakiem ustawek

21 listopada, sobota był dniem intensywnej pracy policji, która musiała kilka razy interweniować i tłumić zachowania chuligańskie na terenie województwa śląskiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 49/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Polacy zapomnieli o dodatkowych dziesięciu swoich noblistach! Dlaczego? Bo byli polskimi Żydami! Czyż to nie antysemityzm? Zwłaszcza, że na stronach Komitetu Nobla o każdym z nich przy kraju pochodzenia przeczytamy: Polska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

Do pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek. Tak było z wieloma smakami, o jednym przekonałam się stosunkowo niedawno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny. Wszędzie tam palenie węglem jest wciąż powszechnym standardem. I musimy się liczyć, że do marca, może kwietnia, normy pyłu zawieszonego i niektórych szkodliwych związków będą przekroczone wielokrotnie. A śląskie miasta będą w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

więcej

Partnerzy