Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Wydanie
Numer 41/2019

Zbiórka na wszystko

„Zbieram bo inni zbierają”. Na taki opis zbiórki trafiałam przeglądając portal zrzutka.pl i chyba to pokazuje spore spectrum zbiórek.

ilustracja

Nie wiem czy się komuś nie narażę tą wypowiedzią, ale wiele z nich według mnie to zwykle naciąganie, takie żebranie w sieci. Kiedyś jak nie było kogoś stać na auto, to albo go nie kupował albo zbierał przez tyle czasu, że końcu pieniądze zebrał; na wakacje trzyosobowa rodzina zbierała tuż po powrocie z poprzednich, by za rok znów móc pojechać na następne - oczywiście takie działanie niejednokrotnie wiąże się z wyrzeczeniami ale „w moich czasach” (a przecież nawet jeszcze trzydziestki nie mam) nikt nie prosił obcych ludzi: daj mi na auto, na nowy dom, na egzotyczne wakacje,  Byłoby to po prostu śmieszne i chyba trochę naiwne - bo ludzie raczej wspierali tych rzeczywiście potrzebujących, którym z dnia na dzień zawalił się świat - stracili dom lub ktoś z rodziny ciężko zachorował, uległ wypadkowi. A teraz po co oszczędzać i sobie czegoś odmawiać, jak ktoś po prostu może wyłożyć na moje marzenie  pieniądze od razu.
Już wiele razy ludzi o otwartych sercach potrafili się zjednoczyć i ofiarnie wesprzeć tych, którzy takowego wsparcia potrzebowali. Jednak w natłoku tych zbiórek żebraczo-bezczelnych coraz łatwiej mogą nam umknąć zbiórki, które warto swoją złotówką wspomóc.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 9 października 2019 r

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy