Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Wydanie
Numer 41/2019

Kulinarny Ogień dla Świetlikowa

W wybory prawdziwa uczta czyli...

Dokładnie w dniu wyborów, 13 października w Tychach zjawi się  niemal 50 szefów kuchni z całej Polski, by na terenie Browaru Obywatelskiego i Restauracji Browarowa 21 wziąć udział w imprezie Kulinarny Ogień dla Świetlikowa. Dochód z niej w całości powędruje na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla dzieci Świetlikowo w Tychach.

ilustracja

Beata Szymula, szefowa kuchni w restauracji Pod Napięciem w Tychach a zarazem pomysłodawczyni akcji mówi, że sukces zeszłorocznej imprezy, podczas której zebrano kilkanaście tysięcy złotych wręcz zmusił do przeprowadzenia kolejnej edycji. – Myśleliśmy rok temu, że będzie to impreza o zasięgu lokalnym. Zamiast tego, ku naszemu zaskoczeniu, zaczęli zgłaszać się chętni, kucharze i wolontariusze z całej Polski. Doskonali kucharze chcą poświęcać swój czas, by pomóc dzieciakom ze Świetlikowa. Serce rośnie! - mówi.
Patronatem kulinarnym akcję objęło Stowarzyszenie Kucharze bez Granic (udział, pomoc w promocji i organizacji), dopisali sponsorzy. Tyskie restauracje i firmy związane
z branżą gastronomiczną bezpłatnie udostępniają swój sprzęt i akcesoria, firmy spożywcze bardzo wysokiej jakości produkty.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 9 października 2019 r

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy